Jednostranné odzbrojení, díl druhý

Poslední květnový týden přitiskl západní ropné megafirmy ke zdi. Vzduch to moc nevyčistí, zato Rusové si mohou mnout ruce.

Jednostranné odzbrojení, díl druhý
ExxonMobil. Valná hromada protlačila do představenstva největší americké ropné firmy – za podpory velkého investora BlackRock – nejméně dva zeleně smýšlející zástupce, a to i přes rozhodný odpor managementu. Symbolický význam takové události je bezprecedentní. | Shutterstock.com

Pokud si někdy v budoucnosti ekonomika poháněná větrem a sluncem vydělá na vlastní historiky, budou moci poukazovat na konec května roku 2021 jako na chvíli, během níž se struktura ropné ekonomiky začala drolit zevnitř. Nejméně tři z desítky největších ropných firem musely po nátlaku klimaticky uvědomělých akcionářů přehodnotit své záměry do budoucnosti. Mezinárodní agentura pro energii (IEA) vzápětí vydala zprávu, podle níž je třeba letos ukončit veškeré investice do vyhledávání nových nalezišť ropy a plynu; mnozí ji považují za zlomovou. Holandský soud nařídil největší ropné firmě své země, aby se chovala zeleněji. Oblíbený pick-up Ford F-150, drsňák i ve společnosti jiných vozů s pohonem na všechna kola, se objevil v elektrické verzi a šel na dračku.

Ani opřít kolo

To vše se stalo za jediný týden a většina zúčastněných to vnímá jako důrazné varování nejen dotyčným společnostem, nýbrž celému ropnému (a plynovému) průmyslu. O fosilní paliva by si dnes ve slušné společnosti nikdo ani kolo neopřel.

Chevron. Na 61 procent akcionářů firmy schválilo (proti vůli managementu) na valné hromadě prohlášení, jímž nutí vedení firmy ke snížení emisí spadajících do kategorie Scope 3.
Shutterstock.com

Podle toho vypadaly mediální reakce. „Tlak na celé odvětví stoupá a americké firmy, které se budou chtít poučit od svých prozíravějších evropských protějšků, se dočkají tvrdých lekcí,“ píše deník The Wall Street Journal, obvykle vůči problémům klimatu vlažný. „Je to hlasování historického významu. Pro firmy, které nejsou připraveny na celosvětovou proměnu veškeré energetiky, to představuje poslední kapku,“ citoval pro změnu deník Financial Times nadšenou Aeishu Mastagniovou, jež spravuje portfolia klientům jednoho z největších amerických penzijních fondů (zajišťuje důchody kalifornským učitelkám). „Aktivistický akcionář uštědřil Exxonu bolestivou ránu,“ sdělovala agentura Bloomberg.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit