Vybrané články
z týdeníku The Economist

Jednoduchý recept na sexuální skandály v církvi? Zrušte celibát!

Katolické církvi by to pomohlo přilákat kněze, kteří nezneužívají děti

Jednoduchý recept na sexuální skandály v církvi? Zrušte celibát!
ilustrační foto | Profimedia.cz

Papež nemívá ve zvyku řídit se radami novinářů. Koneckonců římskokatolická církev se řídí instrukcemi stvořitele vesmíru. Papež František však otevřel debatu, v níž se může všech 1,4 miliardy katolíků vyjádřit k budoucnosti své víry. A pokud chtějí omezit sexuální excesy svých kněží, měli by vyžadovat zrušení požadavku na kněžský celibát.

Kdyby to byla ryze teologická otázka, The Economist by se k ní nevyjadřoval. Ale ona není. Farnost za farností, škola za školou, diecéze za diecézí, odevšud přicházejí v posledních letech zprávy o katolických kněžích zneužívajících děti. Zúčtování proběhlo mimo jiné v Americe, Austrálii, Francii, Německu i v Irsku. Počet obětí se jen ve Francii odhaduje na 216 tisíc za sedmdesát let (do roku 2020). Nyní se rozbíhá vyšetřování také v Polsku, Portugalsku a ve Španělsku. Sexuální zneužívání dětí v katolické církvi není dílem pár zkažených jablek, je to celý červivý sad.

Nevyhnutelně přijdou další odhalení. Na povrch začíná vyplouvat i zneužívání dospělých včetně jeptišek. Vyšetřování toho, co se mohlo odehrávat v chudých zemích zhruba v devíti tisících rezidenčních katolických institucích včetně sirotčinců, se teprve rozbíhá. Reflexivní tajnůstkářství prastaré instituce ovšem maří i vyšetřování v bohatých zemích, kde mají policie i justice dostatek prostředků.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit