Jeden Kaddáfí nestačil?

Nejschopnějšímu ze synů svrženého libyjského vládce Muammara Kaddáfího už nehrozí smrt. V pohodlném domácím vězení chystá velký comeback.

Jeden Kaddáfí nestačil?
Sajfalislám Kaddáfí | foto Profimedia.cz

Je to deset let, co se po 42 letech u moci dočkal Muammar Kaddáfí strašlivého konce. Tehdy by nikoho ani nenapadlo, že by se ještě někdy někdo z jeho příbuzných mohl ocitnout v čele Libye. Během arabského jara se po diktátorově smrti převalila zemí vlna euforie. Jeho sedm synů buď skončilo v zajetí, bylo zabito, nebo uprchlo do exilu. Druhého nejstaršího, Sajfalisláma, chytily milice a strčily ho za mříže. Mezinárodní trestní tribunál v Haagu ho obvinil a nový libyjský režim odsoudil k trestu smrti.

Nálada v Libyi se však zřejmě mění. Řada Libyjců vzpomíná na Kaddáfího éru jako na období stability, ačkoli zemi vládl velmi brutálně a často z něj padala dost bizarní prohlášení. Po deseti letech občanské války to vypadá, že by se nejschopnější z Kaddáfího přeživších synů, Sajfalislám, mohl znovu protlačit do politiky.

On sám očividně věří, že se dokáže vyvléct z obvinění, jež jsou proti němu jak doma, tak v zahraničí stále ještě vznesena. Reálně by se mohl zúčastnit prezidentských i parlamentních voleb, které jsou naplánované na konec letošního roku. A někteří se dokonce domnívají, že má reálnou šanci vyhrát.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit