Vybrané články
z týdeníku The Economist

Je to horší než v osmdesátkách. Londýnem se šíří kapavka a syfilida

Polovina všech nových případů pohlavně přenosných chorob v britském hlavním městě připadá na homosexuální muže

Je to horší než v osmdesátkách. Londýnem se šíří kapavka a syfilida
ilustrační foto | Profimedia.cz

Když život v zemi ochromil covidový lock­down, přišli Britové o většinu příležitostí k provozování náhodného, nechráněného sexu. Podstupovali také méně testů na pohlavně přenosné choroby (STD). Nepřekvapí tedy, že počet diagnóz rapidně poklesl. Dnes už to však neplatí. Britský úřad pro zdravotní bezpečnost (UKHSA) zveřejnil, že v Anglii bylo v roce 2022 diagnostikováno 83 tisíc případů kapavky – nejvíc od roku 1918, kdy se se statistikou začalo. Zaznamenáno je také nejvíc případů syfilidy od roku 1948. Více než dvojnásobek případů v porovnání s ostatními regiony připadá na Londýn, což z STD činí primárně metropolitní problém.

To, že Londýn vyčnívá, není nic nového. V 16. století zavřeli Jindřichové VII. a VIII. southwarkské hambince ve snaze zastavit šíření syfilitických vředů. Studie z roku 2020 odhadovala, že v sedmdesátých letech 18. století prodělal do 35 let věku „boláky“ každý pátý Londýňan oproti osmi procentům obyvatel menších měst typu Chesteru a méně než jednomu procentu venkovanů. Vzhledem k tomu, že kapavka je zhruba čtyřikrát nakažlivější, je podle hlavního autora studie, Simona Szretera z Cambridgeské univerzity, dost dobře možné, že STD prodělala většina Londýňanů.

Líhní je Londýn

Mimo jiné díky antibiotikům se dnes potýkáme jen se zlomkem případů STD oproti tomu, co zažívali lidé v georgiánské éře (1714–1830). Líhní však nadále zůstává Londýn. Stejně jako v 18. století tu i dnes žije mladá rychle rostoucí populace disponující rozsáhlou sítí so­ciálních kontaktů, která napomáhá šíření pohlavně přenosných chorob. Nejvíce nakažených se už neobjevuje v řadách vojínů a služtiček, ale v jiných vyloučených skupinách (například v afrokaribské komunitě). Podle moderních měřítek platí Londýn za nejvíc gay region Anglie. Přestože se za gaye, lesbu nebo bisexuální osobu pokládají méně než čtyři procenta obyvatel, polovinu všech nových případů STD tvoří muži provozující sex s jinými muži.

Taková čísla jsou částečně známkou svobody. HIV už na rozdíl od osmdesátých let minulého století nepředstavuje pro mnohé rozsudek smrti. Preexpoziční profylaxe (PrEP), tedy jeden prášek denně, dokáže nákaze HIV téměř stoprocentně zabránit. Podle testovací společnosti Preventx je mezi muži užívajícími PrEP téměř dvojnásobné množství případů kapavky a chlamydií než už mužů, kteří je neužívají, což lze dost možná připsat na vrub tomu, že se domnívají, že je bezpečné nepoužívat kondom. Seznamovací aplikace (obzvláště Grindr) podstatně usnadnily cestu k sexu a k drogám. Podle průzkumu měl přibližně každý pátý gay a bisexuální muž žijící v Londýně sex na drogách typu pervitinu, jež odstraňují zábrany a posilují sexuální apetit. „Můžete mít absurdní množství sexuálních partnerů, klidně i dvacet za jeden víkend,“ tvrdí Ian, jenž „chemsex“ provozuje už roky.

Víc než na AIDS

Všechna ta zábava se ale neobejde bez rizika. Kapavka je čím dál odolnější vůči antibiotikům. K nebezpečím „chemsexu“ nepatří jen STD, ale i vyšší pravděpodobnost sexuálního napadení, drogové závislosti a úmrtí. Podle Anatoleho Menon-Johanssona z charitativní organizace Brook, zabývající se sexuálním zdravím, „umírá pravděpodobně více mužů v důsledku chemsexu než na AIDS“.

Georgiánští Londýňané jen neochotně připouštěli, že je to mimomanželský sex, co šíří STD. Dnes může strach ze stigmatizace zpomalit šíření zdravotní osvěty mezi gayi – docela jako při ohnisku nákazy opičími neštovicemi v roce 2022. Když 84 procent nových případů syfilidy a 72 procent případů kapavky připadne na muže, kteří mají sex s jinými muži, jsou takové skrupule kontraproduktivní. Tato čísla by měla být „důrazným signálem, že je potřeba zlepšit vzdělávání v oblasti sexuálního zdraví cílené na gaye a bisexuální muže“, říká aktivista za práva homosexuálů Peter Tatchell. „Obviňování problém nevyřeší, vzdělávání ano.“ 

© 2023 The Economist Newspaper Limited
All rights reserved. Publikováno na základě licence s The Economist, přeloženo týdeníkem Hrot.
Originální článek v angličtině najdete na www.economist.com