Je korona. Je zhasnuto

Pár podvůdků a rekordní tempo zadlužování. Vláda využila koronakrizi k rozdávání.

Před volbami by měla být zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) o hospodaření státu povinnou četbou. Suchými čísly říká to, co je podstatou stávajícího kabinetu. Babišova vláda zahajuje vysoké tempo zadlužování státu a fixluje, když do covidových výdajů počítá i věci, které s ním nesouvisí. Jedna z mála věcí, které jí NKÚ přiznal, je udržení nízké nezaměstnanosti. Za to je ovšem potřeba poděkovat spíše byznysu.

Začněme čísly. Hospodaření státu skončilo v roce 2020 deficitem 367,4 miliardy korun. Jde o nejvyšší schodek v dějinách samostatné České republiky. S pandemií covidu-19 přitom souviselo jen 218,1 miliardy korun. Ministerstvo financí totiž do seznamu zařadilo opatření proti šíření pandemie i výdaje, které dle NKÚ s pandemií nesouvisí. Šlo například o jednorázový příspěvek důchodcům, oddlužení vybraných nemocnic nebo navýšení dotací na potravinovou soběstačnost.

Veřejný dluh v roce 2020 poprvé překročil dva biliony korun, což samo o sobě není špatné číslo. Když se tím vládní politici zaklínají, je ale třeba jim hned vrátit, že jde zejména o úspěch předchozích vlád a že tou, která odstartovala vysoké tempo zadlužování, je právě tato vláda. V dalších letech se očekává, že bude druhé nejrychlejší v EU.

V době, kdy by měla vláda šetřit, totiž dělá úplný opak. Nejde o investice do infrastruktury, vědy, spolufinancování projektů EU. Jde o sociální dárky, které nezaplatí jen v jednom roce, ale upsala se je vyplácet (a půjčovat si na ně) každý rok až do té doby, dokud její hloupé zákony někdo nezmění. A to se dělá velmi těžko.

Pro příští kabinet bude velmi nevděčné nastoupit po Babišovi a začít škrtat. Na druhou stranu, někdo to bude muset udělat. Protože hnutí ANO pojede mejdan až do té doby, dokud nenarazí na dluhovou brzdu, což se může stát klidně už za tři roky.