Je drahá paprika drahá?

Cena papriky v obchodech je rekordní, zažíváme však opravdu výjimečnou „paprikovou“ inflaci?

Je drahá paprika drahá?
ilustrační foto | Shutterstock.com

„Paprika je bitcoin mezi zeleninou,“ napsal nedávno na Twitteru redaktor Info.cz Jan Palička v reakci na skutečnost, že kilogram této zeleniny se aktuálně v některých marketech prodává i za cenu 199,99 koruny. Titulky četných médií informovaly o rekordních cenách této oblíbené zeleniny, které každý Čech každoročně spořádá 5,1 kilogramu. Paprika se tak stala neoficiálním symbolem březnové inflace. Oprávněně?

Pravdou je, že cena papriky je vysoká, a to nejen v Česku. Jak informuje německý týdeník Focus, v Německu stojí kilo papriky aktuálně až 11 eur, tedy asi 285 korun. V případě biopapriky dokonce 15 eur. Ve srovnání s tím se tuzemská průměrná spotřebitelská cena ve výši 75 korun za kilogram jeví jako ultravýhodná.

Sklizeň s rozestupy

Příčiny cenové exploze nejsou zase až tak překvapivé. V prvé řadě jde o neobvykle chladnou zimu a nízké teploty ve Španělsku, které zpomalily dozrávání a vedly k výpadku v produkci. Česko je přitom ve spotřebě papriky ze 75 procent závislé na dovozech, přičemž celou třetinu paprikového importu zajišťuje právě Španělsko.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit