Javorové manévry

Americká konkurence nutí kanadské výrobce tradičního sirupu do sporu s vlastní vládou i jejími obchodními partnery

Javorové manévry
Dominantní postavení v javorosirupové branži dalo Quebeku možnost ovládat ji s větší autoritou, než jaké požívá ropný kartel OPEC ohledně světové produkce ropy. | Shutterstock.com

Zeptáte-li se kteréhokoli člověka na severní polokouli, co se mu jako první vybaví při vyslovení slova Kanada, nejspíš se doslechnete něco o hokeji. To je samozřejmě logické, ale když se zeptáte samotných Kanaďanů, co je pro jejich zemi nejtypičtější, daleko pravděpodobněji než o Stanleyově poháru bude řeč o čemsi ještě podstatně starším a tajemnějším: o javorovém sirupu. Ten rozdíl ve vnímání důležitosti řečeného přírodního sladidla není zdaleka jen ornament; slouží k pochopení zdánlivě nesmyslného, ale velmi moderního sporu.

Aby bylo jasno, trh s javorovým sirupem není tím největším byznysem na světě. V roce 2023 má podle optimistických prognóz dosáhnout 932,2 milionu dolarů; Apple si letos přišel na více než miliardu každý boží den včetně nedělí a svátků. Je to však, řekněme, byznys delikátní – stejně jako jeho produkt sám (jenž je také zhruba pětadvacetkrát dražší než ropa).

Sirupové království

Onu delikátnost má na svědomí 34 milionů javorů, které rostou v jihovýchodní kanadské provincii Quebec. Právě z nich pochází zhruba tři čtvrtiny celosvětové produkce javorového sirupu. Jinde v Kanadě sice javory také rostou (ačkoli procentuálně méně než v relativně mírném quebeckém podnebí), ale buď jsou tak daleko od civilizace, že se výroba sirupu nevyplácí, nebo v takové zimě, že to skoro ani nejde; a nejčastěji obojí najednou. Sirupovým královstvím tak je frankofonní kanadská provincie, což s sebou nese několik zvláštních efektů.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit