Janatova Growing Way je v konkurzu, hra o miliardu začíná

Společnost Growing Way mladého brokera Ondřeje Janaty, který je trestně stíhán kvůli podezření z miliardového investičního letadla, oficiálně zkrachovala. Soud ji ve středu poslal do konkurzu. Případ se tím dostává do další fáze. 

Janatova Growing Way je v konkurzu, hra o miliardu začíná
Ondřej Janata | foto Tomáš Novák, týdeník Hrot

Soud tak nevyslyšel slezského advokáta Radima Kubicu, který se snažil insolvenční řízení zastavit. Ten u soudu insolvenční proces nedávno zpochybnil. Kubica přitom podle svých slov zastupuje až 1200 poškozených investorů. K insolvenčnímu soudu sice přihlásil jednu z pohledávek, zároveň však uvedl, že insolvence není vhodným řešením pro věřitele, a soudu navrhl celé řízení zastavit. Podle něj je v tomto případě vhodnější – vzhledem k penězům zajištěným policií na účtech firmy –, aby se poškození k penězům dostali pomocí exekuce v rámci trestního řízení.

Proti němu ale vystoupil pražský insolvenční právník Michal Žižlavský, který za návrhem na insolvenci stojí. Podal jej začátkem listopadu. Také Žižlavský zastupuje v případu několik stovek věřitelů. A od začátku tvrdí, že jediným spravedlivým procesem, jak poškození investoři mohou dostat své peníze nebo alespoň jejich část zpět, je právě insolvence. 

Ostatně k té se nedávno připojil i sám dlužník, společnost Growing Way. Ta minulý týden u soudu sama přiznala, že nachází v insolvenci, a souhlasila s tím, aby o úpadku rozhodl soud na základě listinných důkazů bez soudního jednání. Za hlavního viníka paralyzace firmy a jejího ekonomického pádu označuje prohlášení právě policii.

Soud návrhy ve středu vyslyšel a rozhodl o úpadku společnosti. Protože nikdo z věřitelů ani sám dlužník neprojevili snahu situaci řešit formou reorganizace, rozhodl také o řešení ve formě konkurzu. Ostatně vzhledem k charakteru podniku, kde není vlastně žádný jiný majetek a provoz kromě peněz zajištěných policií, je to logické.

Soud nyní vyzval všechny věřitele firmy, aby své pohledávky přihlásili do dvou měsíců k soudu. Přezkum pohledávek a následnou věřitelskou schůzi vyhlásil na 12. dubna. Předběžným insolvenčním správcem byla jmenována pražská advokátní kancelář Z/C/H Legal Radka Hladkého. 

Osmadvacetiletý Ondřej Janata v září skončil v policejní cele, vyšetřovatelé označili jeho podnik za investiční letadlo a jeho samotného za podvodníka, který peníze neinvestoval, ale jen utrácel za luxus pro vlastní potřebu. Podle policie vybral od čtyř tisíc lidí zhruba 1,6 miliardy korun. Janata v krátkém prohlášení odmítl, že by šlo o investiční letadlo, od té doby se drží stranou. Policie údajně zajistila na účtech firmy zhruba 950 milionů korun. O ně se teď bude v insolvenci hrát.