Jako deset reaktorů. Dánsko postaví umělý energetický ostrov

Dánští poslanci souhlasili s vybudováním umělého ostrova v Severním moři. Vznikne větrný park s instalovaným výkonem deset gigawattů.

Jako deset reaktorů. Dánsko postaví umělý energetický ostrov
ilustrační foto | Shutterstock.com

Největší stavební projekt v dějinách Dánska získal podporu napříč parlamentními stranami. V Severním moři vznikne umělý ostrov v hodnotě 210 miliard dánských korun (731 miliard korun) s větrnými turbínami. V první fázi mají mít instalovaný výkon tři gigawatty, po dokončení by to mělo být deset gigawattů (ekvivalent deseti jaderných reaktorů), což odpovídá spotřebě deseti milionů domácností. Větrný ostrov má zemi pomoci dosáhnout uhlíkové neutrality v roce 2050. 

Energetické srdce Dánska s rozlohou 120 tisíc metrů čtverečních (12 hektarů) bude vzdáleno 80 kilometrů od pobřeží. První fáze projektu s dvěma stovkami turbín má být dokončena v roce 2033. „Učinili jsme velký krok od vize k realizaci,“ komentoval poslední vývoj ministr pro energetiku a klima Dan Jørgensen.

Nový energetický koncept má být zásadním přelomem a inspirací nejen pro Dánsko, ale i pro EU a zbytek světa. Jørgensen se těší na spolupráci s dalšími evropskými zeměmi. Energie ukládaná na umělém ostrově by měla zamířit k zákazníkům v oblasti Severního moře. Má na něm vzniknout i továrna na výrobu zeleného vodíku, který by se podmořským potrubím dostával ke spotřebitelům. 

Projekt bude mít formu PPP, tedy propojení veřejného a soukromého sektoru. Vláda v Kodani v něm má držet většinový podíl 51 procent. Druhé energetické centrum pro produkci větrné energie bude vytvořeno na ostrově Bornholm v Baltském moři. Instalovaná kapacita turbín má dva gigawatty. 

Dánsko je domovem největšího výrobce větrných turbín na světě Vestas Wind Systems. V severské zemi sídlí i společnost Ørsted, která je zase lídrem ve výstavbě offshore větrných parků. Projekt má přispět k naplnění cíle Evropské komise, že Unie bude mít do roku 2050 celkovou kapacitu ve větrných turbínách na moři 300 gigawattů. Dánsko se v roce 1991 stalo první zemí, která postavila větrnou elektrárnu na moři.