Jako Babiš. Důchodce si kupuje i Trump

Americký prezident rozdá seniorům kupony na léky. Pokladnu USA to vyjde na 6,6 miliardy dolarů.

Jako Babiš. Důchodce si kupuje i Trump
Přiměje kupon na léky americké důchodce volit Donalda Trumpa? | Profimedia.cz

Vláda Andreje Babiše není jediná, která si chce před volbami zajistit přízeň seniorů. V Česku by měli důchodci dostat na přilepšenou pět tisíc korun před Vánocemi. S podobným nápadem teď přišel i Donald Trump, kterého čekají v listopadu prezidentské volby v USA.

Trump slíbil, že seniorům pošle v obálkách kupony na léky v hodnotě 200 dolarů na osobu. „Nikdo to ještě neudělal, jsou to úžasné kupony. Budeme je rozesílat v nadcházejících týdnech,“ řekl Trump v projevu o zdravotní péči. „O naše skvělé seniory se vždycky postarám. Joe Biden by to neudělal.“

Současný americký prezident už dlouhou dobu slibuje občanům, že se postará o zlevnění stále dražších léků, na druhé straně však čelí tlaku farmaceutické lobby, která o žádný vládní zásah pochopitelně nestojí.

Vzájemná jednání obou stran skončila nezdarem. List The New York Times tvrdí, že dohoda o snížení cen některých léků byla blízko, než se Trumpova vláda pokusila přimět velké farmaceutické firmy, aby seniorům rozeslaly kupony na léky ve výši 100 dolarů. Výrobci léků s tím nesouhlasili, mimo jiné kvůli tomu, že by to veřejností celkem logicky mohlo být považováno jako předvolební podpora Trumpa.

Šéf Bílého domu se tak rozhodl rozeslat „Trumpovy kupony“ ze státních peněz a ještě zdvojnásobit jejich hodnotu. Obdržet by je mělo na 33 milionů seniorů, což státní kasu přijde nejméně na 6,6 miliardy dolarů.

„Je to ubohý pokus uplatit seniory kvůli jejich hlasům,“ napsala v prohlášení spotřebitelská organizace Public Citizen. Řešením vysokých cen léků podle ní není rozdávání peněz lidem na pokrytí nákladů, ale ukončení praktiky cenového drážkování, při němž prodávající zvýší ceny zboží na výrazně vyšší úroveň, než která je považována za přiměřenou.

Trump před blížícími se volbami hledá cesty, jak stáhnout manko na svého rivala Joa Bidena, které je mu přisuzováno v průzkumech. Kromě kuponů na léky ještě například tlačí na co nejrychlejší vývoj vakcíny proti covidu-19.