Jako Amíci u Kábulu

Pro situaci, kdy se ocitnete na takovém dně, že už se hlouběji propadnout nelze, má angličtina slovo arabského původu „nadir“. V astronomii se tak označuje bod na obloze, který leží přímo pod pozorovatelem, a ten jej proto nemůže vidět. Francouzi, když mají na mysli úplnou a katastrofální porážku, řeknou „Berezina“ podle bitvy u stejnojmenné řeky, kde se dostalo strašlivého výprasku Napoleonovi při ústupu z Ruska. V češtině jsme si zatím vystačili se sedláky u Chlumce, ale řekl bych, že od minulého týdne bude ve všech možných jazycích Západu perfektním synonymem pro totální debakl výraz „Kábul“, v podnikových financích též označující naprosto chybně pojatou strategickou investici s velmi negativní návratností. Opak chrabrosti potom vystihne přirovnání „bránil se jako afghánské vládní vojsko“. Ta kotlina ve středoasijské hornaté zemi na každý pád vstoupila do dějin a slovní zásoba bude obohacena. To, proč se tak stalo a jaké to bude mít důsledky, pochopitelně rozebíráme v Hrotu hned v několika článcích.

Tentokrát upozorním na naši fotostory, protože zachycuje konec jedné éry: odstavení elektrárny Mělník III, spalující hnědé uhlí. Elektřina a teplo z Mělníka sice budou proudit i v budoucnu, ale po odstavení zbývajících hnědouhelných bloků se přejde na plyn a zřejmě i na biomasu, na konverzi půjde dvacet až třicet miliard.

Svého času zabírala osobnost vrchního experta ministerstva financí na arbitráže Radka Šnábla podstatně více mediálního prostoru než dnes. V rozhovoru týdeníku Hrot rozebírá nejen své současné portfolio, kde zastupuje investory žalující kvůli poškození svých investic český stát. Má k tomu pár pozoruhodných postřehů. Třeba ten, že úředníci a politici si nevidí do úst, a dodávají tak žalující straně munici na stříbrném tácu. Když ústavní činitel prohlásí, že v tvorbě legislativy je naprostý chaos, sice to popisuje realitu, ale nemusíme se hned doznávat, že ano… V případě prohrané arbitráže to pak může znamenat „přirážku za blbost“.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit