Vybrané články
z týdeníku The Economist

Jak ztrapnit Číňana. Hokejisty čekají na olympijských hrách debakly

To bude bolet – Čína si na domácím olympijském hokejovém turnaji vylosovala do skupiny Kanadu a Spojené státy.

Jak ztrapnit Číňana. Hokejisty čekají na olympijských hrách debakly
ilustrační foto | Profimedia.cz

V roce 2018 se čínský mužský hokejový tým poprvé v dějinách kvalifikoval na olympijské hry, které se budou konat v roce 2022 v Pekingu. Díky zvláštní výjimce udělené hostující zemi. Co to bude znamenat, došlo všem loni, když Čína narazila při losování skupin na tvrdou realitu – skončila ve stejné skupině jako hokejové velmoci Kanada a Amerika. Podle čínského sportovního webu se dají očekávat „jatka“. Pro komunistickou stranu by to byla hotová noční můra, obzvlášť když se prezident Si Ťin-pching projevil jako velký hokejový fanoušek.

Čínské naděje

Si Ťin-pching prozradil v roce 2014 v rozhovoru v ruském Soči, že se ze všech zimních sportů „nejraději“ dívá na hokej. Tento sport hraje hlavní roli také v ofi -ciálním videu o prezidentovi a olympiádě v roce 2022. V jednom okamžiku ujišťuje skupinu mladých hokejistů, že „naděje Číny se upínají k vaší generaci“.

Snahy povzbudit současnou generaci čínských sportovců nemají valný úspěch. Na pomoc měla přijít HC Rudá hvězda Kunlun, čínský klub hrající ruskou KHL. Si Ťin-pching a ruský prezident Vladimir Putin se zúčastnili zahajovacího ceremoniálu u příležitosti sestavení týmu v roce 2016. Rudá hvězda se rozhodla vyřešit Si Ťin-pchingův problém tím, že se pustila do náboru cizinců čínského původu, včetně veteránů americké NHL. Snažila se je přesvědčit, aby se přestěhovali do Číny, a tím pádem mohli zemi v roce 2022 reprezentovat.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit