Jak znovu rozpohybovat děti. Čeští Trenéři ve škole mají úspěch i na Slovensku

S programem Trenéři ve škole se Honzovi Macháčkovi během pandemie podařilo uchytit i na Slovensku, u nás by jej rád rozšířil do dalších základních škol.

Jak znovu rozpohybovat děti. Čeští Trenéři ve škole mají úspěch i na Slovensku
Honza Macháček (vpravo) má s projektem Trenéři ve škole úspěch i na Slovensku | Tomáš Novák týdeník HROT

Před dvěma lety začal Honza Macháček spolu s kolegy sportovními trenéry rozjíždět na základních školách program Trenéři ve škole, který má za cíl pomoci pedagogům na prvním stupni ZŠ v hodinách tělocviku a přivést děti ke sportu. Začínali ve školách v Praze 6, kde se spojili kvalifikovaní trenéři několika sportů, aby dětem ukázali jejich základy, především je ale nadchli pro pohyb. Vedle toho je bývalý reprezentant Macháček trenérem ragby, kde pod hlavičkou Ragby Olymp trénuje děti a mládež. Jeho snem je vychovat mladé kluka a holky tak, aby si sportování zamilovali a třeba jednou se věnovali i sportu výkonnostnímu.  

S programem Trenéři ve škole se mu a jeho kolegům během pandemie podařilo uchytit i na Slovensku, u nás se rozšiřuje do dalších základních škol. Teď po roce koronakrize obzvlášť bude potřeba děti zase rozpohybovat.

Už se s uvolňováním protipandemických opatření vracíte do tréninku? Jak reagují dětí? 

Děti jsme vyzývali k pohybu po celou dobu karantény, ať online, nebo podle možností venku po dvojicích. Účastnila se jich přibližně polovina, o druhé nemáme moc informací. Odjely třeba na chaty, k prarodičům nebo měly jiný program. Některé bohužel nevylezly z postele.

Jak se na nich ten poslední, covidový rok podepsal? 

Myslím, že se vytvořil deficit, který je potřeba napravit. Jednak pohybový a zdravotní – ty snad půjdou napravit –, horší jsou ale podle mě škody v oblasti psychiky. Zejména prvostupňovým a mladším dětem se dnes vytvářejí návyky na pravidelné fungování a my se obáváme, že zde bude návrat nejtěžší. 

Existuje nějaký recept na to, jak dostat děti zase rychle do kondice? 

Zaměřit se na emoce, aby je náplň tréninků nebo pohybu obecně co nejvíc bavila. Potom je šance, že budou chtít chodit znova a znova. To mohou dlouhodobě zajistit dobří trenéři a pedagogové. Začít raději zvolna, postupně přidávat.

Myslíte si, že se vrátí všechny děti, nebo jste o některé přišli? 

To se teprve ukáže. Máme indikace, že některé se už nevrátí, ale naopak některé rodiny si ten deficit uvědomily a přivádějí k nám svoje děti nově. 

Během koronakrize jste vypracoval vizi ragby do roku 2027 a pracovali jste dál na projektu Trenéři ve škole. Kam jste se posunuli? 

Karanténa nám poskytla šanci se na vizi, koncepci a metodiku zaměřit. Cílíme nyní zejména na kvalitu našich trenérů, kteří pracují s malými dětmi. Aby zvládali práci se svoji kategorií. Velký důraz je na trenéry předškoláků a prvostupňových školáků, aby dokonale chápali jejich psychologii a související pedagogiku.

Kde všude se Trenéři ve škole příští rok rozeběhnou? 

Pokud předpokládáme, že bychom mohli od září fungovat, potom opět v Praze 6 a Praze 13, v Příbrami a v Havířově. Jsme v pokročilé fázi jednání s mnoha pražskými částmi a dalšími regiony. 

Začali jste s Trenéry ve škole spolupracovat i na Slovensku. O co jde?

Ze Slovenska máme velkou radost. Našel si nás Karol Kučera, bývalý elitní tenista a dnes zplnomocněnec vlády SR pro sport, a rozjeli jsme tam spolu program Trenéri v škole ve velkém. Společně s kolegy z Univerzity Mateja Bela jsme pomohli sestavit plán a školení, dnes jej ověřují ve třech regionech, aby jej mohli nasadit plošně. Jsme rádi, že se to povedlo, a rádi bychom, abychom se k něčemu podobnému dopracovali i u nás. 

Trenéři ve škole
Program Trenéři ve škole je založen na propojení sportů, které v pravidelné rotaci ve standardních hodinách tělocviku na prvním stupni základních škol nabízejí dětem pestrou pohybovou činnost. Tím vytváří pozitivní vztah k pohybu a tím i zlepšení vzdělanosti společně s dosažením mentálního a fyzického zdraví.
Jedním ze základních principů programu je zákaz náborů. Netlačíme děti do konkrétního sportu, ale chceme, aby si později samy vybraly. V hodinách tělesné výchovy je naším cílem rozpohybovat všechny děti, nejen ty nadané.

Týdeník hrot

  • Budoucnost robotických šílenců
  • Stát jako hoteliér
Objednat nyní