Jak umírá medojed. Slibně rozjetá Giulianiho kariéra končí smutně

Anatomie politické sebevraždy: Proč je poslední štací někdejšího hrdiny Rudyho Giulianiho špinavá práce pro Donalda Trumpa?

Jak umírá medojed. Slibně rozjetá Giulianiho kariéra končí smutně
Po 11. září měl starosta New Yorku Rudy Guiliani našlápnuto do nejvyšší politiky a lidmi jako Donald Trump pohrdal. Dnes je role Trumpova „útočného psa“ možná tím posledním, co mu zbylo. | Profimedia.cz

Půvabná blondýnka s cizokrajným přízvukem, hotelový pokoj a drink. Snad se nelze divit starci, že neodhadl situaci správně; ulehl na postel na záda a začal se přehrabovat v rozkroku. V tu chvíli spadla klec: hotelový pokoj sledovaly filmové kamery, z domnělé kazašské novinářky se vyklubala bulharská herečka Maria Bakalovová a stařec na posteli vysvětloval, že si jen zastrkoval košili do kalhot. Rudy Giuliani, osobní právník prezidenta Donalda Trumpa, právě nedobrovolně obsadil jednu z hlavních rolí nového filmu, jejž natáčel komik Sacha Baron Cohen.

Vydání filmu bylo pečlivě načasováno na dva týdny před koncem americké kampaně před prezidentskými volbami; Cohen se nijak netajil tím, že chce poškodit vyhlídky prezidenta Trumpa na znovuzvolení. Že k tomu posloužil právě Giuliani jako nejslabší místo Trumpova týmu, není náhoda.

Pro šestasedmdesátiletého Giulianiho to bylo nejčerstvější z řady ponížení, jichž se na závěr bohaté a úspěšné kariéry dočkal. Muž, jenž se celý život ucházel o uznání stejně naléhavě jako o moc samotnou, se stal terčem všeobecného posměchu. Cesta někdejšího starosty, hrdiny 11. září a nadějného prezidentského kandidáta až do politického předpeklí je na jedné straně osobní tragédií a na straně druhé mrazivým svědectvím o americké demokracii 21. století.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit