Jak špicluje Huawei

Čínská technologická firma nabízela firemním a státním klientům služby, jejichž existenci dnes popírá

Jak špicluje Huawei
Huawei tvrdí, že nedělá nic špatného, pouze prodává státním i korporátním klientům základní vybavení a nemůže tušit, k čemu je pak klienti budou používat. | Shutterstock.com

Není ostuda jako ostuda, ani v mezinárodním měřítku. Někdy je to celkem neškodný trapas, jako když nigerijští ekonomové zapomenou na veškerý digitální byznys a potřebují upozornění ze zahraničí, že jejich ekonomika je na celém africkém kontinentu největší (2013). Jindy to naopak hrozí jadernou válkou, jako když sovětská delegace popírá existenci základny jaderných raket na Kubě přesně do chvíle, než jí Američané na půdě OSN předloží z inkriminovaného místa desítky fotografií (1962).

Příběh čínské technologické firmy Huawei má blíž k posledně uvedenému extrému. V první polovině prosince unikly do západních médií důkazy o tom, že společnost pomáhá čínské vládě sledovat, špiclovat a perzekvovat tamní veřejnost (a kdovíkoho dalšího, o čemž ještě nevíme).

Ony důkazy mají jeden pikantní rys. Svým kritikům je předložil sám Huawei ve formě více než stovky reklamních powerpointových prezentací; byly běžně k nahlédnutí na firemních internetových stránkách.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit