Jak si koupit světadíl

Američané sklízejí, co Trump zasel: chudé jihoamerické země se obracejí k Pekingu

Jak si koupit světadíl
Pod nehostinnými horami leží žíly mědi, lithia a zinku, surovin nutných v první řadě do baterií pro elektromobily čínské výroby. | Shutterstock.com

Olympijské hry 2022 si čínský prezident Si Ťin-pching zrovna za rámeček nedá. Vyšlo během nich najevo, že politický tlak neumí sám o sobě přes noc vygenerovat dostatek špičkových sportovců, aby to stačilo na ovládnutí světové scény. Na jednu medaili potřebují Číňané sto milionů lidí, ktežto Norové necelých sto padesát tisíc. Stejně tak se zjistilo, že většině lidí nevyhovuje podávat špičkové sportovní výkony – či se z nich dokonce radovat – v koncentračním táboře. To je pro čínské vedení špatná zpráva, protože budování koncentračních táborů mu jde, ať už pro Ujgury z důvodu podvracení republiky, nebo pro olympioniky ve jménu „nulového covidu“.

Přesto Číňané na olympiádě jednoho velkého úspěchu dosáhli, a to ještě dřív, než ten cirkus pořádně začal. Okolo zahajovacího ceremoniálu sice patřilo nejvíce pozornosti setkání čínského prezidenta s Vladimirem Putinem, ale neméně pozoruhodná byla přítomnost argentinského prezidenta Alberta Fernándeze.

Argentinec v Pekingu právě podepsal oficiální přistoupení své země do čínského projektu známého jako Iniciativa pásu a cesty (Belt and Road Initiative, BRI). Získal tím přístup k miliardám dolarů investic; zemi, která již devětkrát v řadě vyhlásila státní bankrot, naposledy v roce 2020, zní taková řeč velmi lákavě. Plíživá ztráta suverenity, kterou to s sebou nese, zde má roli příslovečného kabátu, jenž je zkrátka dál než košile.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit