Jak si koupit partaj. Britským konzervativcům peníze nesmrdí

Cesta britského velkošmelináře na vrchol vládních konzervativců ilustruje, jak nekompetence plodí korupci.

Jak si koupit partaj. Britským konzervativcům peníze nesmrdí
Mohamed Amersi je dnes nejštědřejším dárcem vládní Konzervativní strany, což mu vyneslo členství v klubu superdonorů zvaném Leaders Group. To mu dává právo jednou za měsíc povečeřet se členy partajního vedení. | Profimedia.cz

Mohamed Amersi se vyzná. Jedenašedesátiletý byznysmen s britským pasem, narozený v Keni indoíránským rodičům, je dnes nejštědřejším dárcem vládní Konzervativní strany a úměrně tomu roste jeho vliv – ačkoli ještě před pěti lety jej znali jen právníci zabývající se ruskými velkopodfuky. Dnes je hlavním aktérem skandálu, jenž vede na samý vrchol britské státní moci a hrozí vládní partaji – přinejmenším – nebetyčnou ostudou.

Zhruba na přelomu června a července se kdosi obrátil na list Financial Times s nepěkným příběhem. Jeho nejčerstvější kapitolu načal dopis, jejž obdržel poslanec sir Nicholas Soames, vnuk Winstona Churchilla a jedna z nejrespektovanějších postav své strany. (Byl mimo jiné jedním z jednadvaceti rebelů, jež partajní boss a ministerský předseda Boris Johnson nechal z parlamentního klubu vyhodit kvůli sporům o brexit. V následujících volbách již sir Nick nekandidoval.)

Dopis mu napsala stranická kolegyně Charlotte Leslieová. Vyjadřoval obavu z vlivu, jejž na vedení strany získal zmiňovaný byznysmen Amersi. Popisoval, jak Amersi sloužil Putinovu poskokovi Leonidu Reimanovi a zároveň oligarchovi Michailu Fridmanovi. Citoval rozhodnutí švýcarské justice, podle něhož je Amersi lhář. A především varoval před jeho záměrem ovlivňovat politiku Londýna na Blízkém východě.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit