Vybrané články
z týdeníku The Economist

Jak se ulít z dovolené

Pandemie změnila to, jak lidé pracují. A nakonec změní i to, jak nepracují.

Jak se ulít z dovolené
ilustrace Vojtěch Velický

Američtí úředníci se sklony k závisti by se měli tento měsíc vyvarovat e-mailové komunikace s evropskými kolegy. Nevyhnutelná automatická odpověď „kontaktujte mě, prosím, opět v září“ jim totiž po létě stráveném úmornou dřinou nejspíš náladu dvakrát nespraví. Utěšovat by je mohlo vědomí, že dovolená už není, co bývala. Jen málokterý zaměstnanec za sebou nechává veškerou práci. Spousta lidí bude přinejmenším letmo na pláži listovat e-maily. Všichni jsme se určitě někdy ulili z práce. Poslední dobou se ale spousta zaměstnanců ulívá i z dovolené.

Kdo je na dovolené?

Kancelářský život míval dvě části. Abyste poznali, že Bob z účtárny vyrazil na dovolenou, stačil vám jediný pohled na jeho stůl. Pak přišel statusový symbol počátku nového milénia – BlackBerry –, který si zasloužili jen ti, kdo výslovně souhlasili, že ho budou používat mimo pracovní dobu.

Ne všichni mají dnes smartphony, které je přivazují k jejich e-mailové schránce, a Bob se kvůli pandemii nejspíš přinejmenším pár měsíců ve firemní centrále neukázal. Jestli je na dovolené, nebo ne, tak nejspíš ví jen on, jeho přímý nadřízený a zavirovaný počítačový systém v oddělení lidských zdrojů, který mu počítá vybrané volno.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit