Vybrané články
z týdeníku The Economist

Jak se trhá javorové listí

Kanadský premiér Justin Trudeau musí přestat cenzurovat, co si Kanaďané myslí

Jak se trhá javorové listí
ilustrační foto | Shutterstock.com

Pověst Kanady coby navýsost zdvořilé země dostává na frak. Posledních několik týdnů tam proti covidu demonstrují řidiči náklaďáků a další lidé blokují dálnice a táboří před parlamentem v Ottawě. Mnozí třímají transparenty s univerzálně srozumitelným heslem „Fuck Trudeau“, ačkoli sprosté slovo před jménem mladého kanadského premiéra často nahrazuje javorový list. Výjimkou nejsou ani podstatně jadrnější vzkazy. Jeden dva protestující mávali vlajkami se svastikami, čímž nejspíš chtěli – absurdně – naznačit, že kanadské covidové restrikce mají něco společného s nacismem.

Impulzem ke vzniku konvoje svobody, jak si stovky kamioňáků říkají, bylo zavedení povinného očkování v lednu. Podle tohoto nařízení se musejí všichni řidiči kamionů, kteří vstupují do Kanady ze Spojených států – tedy tisíce Kanaďanů denně –, buď nechat naočkovat, nebo strávit dva týdny v karanténě.

Většina Kanaďanů sice považuje toto pravidlo za rozumné, ale u části veřejnosti protestující řidiči přece jen našli zastání. Hlasitá menšina Kanaďanů už má plné zuby pandemických omezení. Namíchnutí jsou obzvlášť mladí lidé, kteří přišli o práci kvůli uzávěrám, jejichž cílem bylo ochránit starší generace. Kanadští řidiči se také dočkali slovní i finanční pomoci ze zahraničí. Chválí je Donald Trump, Fox News a kakofonie populistů. Příznivci se na ně skládají v crowdfundingové kampani.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit