Vybrané články
z týdeníku The Economist

Jak se stát hvězdou LinkedInu

Průvodce pro přežití a úspěch na nejoblíbenější sociální síti světového byznysu.

Jak se stát hvězdou LinkedInu
Sociální síť LinkedIn | foto Shutterstock.com

Sociální sítě a rozvoj kariéry se k sobě obvykle moc nehodí. Nekonečné listování tweety Elona Muska nebo podlehnutí nejnovějšímu šílenství na TikToku zrovna nevylepší vaše pracovní vyhlídky. Pokud tedy řečenou sociální sítí není LinkedIn. Ten vznikl v roce 2003 v Silicon Valley jako platforma pro pracovní networking a v roce 2016 jej za 26 miliard dolarů koupil Microsoft.

Už před lety se stal stálicí v korporátním kyberprostoru, když má celosvětově přes 800 milionů registrovaných uživatelů. Jeho 171 milionů amerických uživatelů převyšuje počet práceschopných lidí v zemi. Středoškolští studenti si na něm vytvářejí profily, aby je pak mohli připojit k žádostem o přijetí na vysokou. Účet na LinkedInu velmi pravděpodobně máte i vy. Jak ho tedy maximálně využít?

Nic není moc triviální

Pro ty, kteří se ještě s LinkedInem nespřátelili, je prvním a klíčovým krokem vytvoření profilu. Nejdřív si vyberte vhodnou fotku, nejlépe z kategorie „vizionářské odhodlání zkřížené s empatickou autenticitou“. Potom přichází na řadu vzdělání a profesní kariéra. Pamatujte si, že nic není příliš triviální. Chodili jste do výběrové školky? Napište to, ukazuje to, že patříte mezi vítěze už od útlého věku. Když budete sestavovat svůj seznam, pište ho co nejsušeji: bez adjektiv, bez osobitosti. Za mechanické a věcné je příplatek.

Vyzbrojeni profilem se můžete pustit do díla a začít budovat svou síť. Chce to mít pět set a víc kontaktů, aby vás začali brát vážně. Abyste toho dosáhli, musíte vystoupit ze své komfortní zóny a oslovit i naprosté cizince. Neberte to, jako byste zvali na narozeniny spolužáky, které vlastně vůbec neznáte, což z vás ve skutečném světě dělá zoufalce. LinkedIn slovo „trapné“ nezná. Váš sloupkař, zaskakující Bartleby, nashromáždil 6315 kontaktů, z nichž skutečně zná tak tři sta.

Vzpomněli jste si, že bratranec Dimitris, o němž vám matka pořád vykládá do telefonu, pracuje v Bain Capital v Bostonu? Co může být lepšího než nevinná linkedinová pozvánka k obnovení kontaktů – a rázem jste v jeho private equity síti. A ten chlap, co vedle vás seděl v nočním letu z Chicaga? I kdybyste si vybavili jenom jeho křestní jméno a společnost, pro niž pracuje, algoritmus LinkedInu vám ho celkem snadno pomůže dohledat.

Jste-li analytik u Goldman Sachs, propojte se s každým analytikem z JPMorgan Chase, Morgan Stanley a UBS. Nemějte strach, pravděpodobně je napadlo totéž, takže ochotně přijmou. A když už jste v tom, mohli byste oslovit i každého, kdo něco znamená v Goldmanech. Když někdo z vedení – nejlépe sám generál – čirou náhodou pozvánku přijme, natrefili jste na zlatou žílu. Šéfovy stávající kontakty se k vám budou chovat jako k sobě rovnému a ti, kteří zoufale touží se mu přiblížit, přijdou žebrat. Vaše síť doslova vybuchne.

Chvalte se a chlubte se

Dál. Chlubte se každým úspěchem. LinkedIn je pro bílé límečky totéž co Instagram pro milovníky módy: cestou, jak ostatním ukázat svou nejzáviděníhodnější verzi. „Je mi nesmírnou ctí, že jsem byl (vložte název obskurní organizace, která rozdává náhodné tituly) zařazen do kategorie globálních elit mezi myšlenkovými lídry.“

Chcete-li, aby všichni věděli, že jste vystoupili na Globálním regulátorském fóru Bloombergu, připojte svou fotku na pódiu – a je to vaše. Postování je v podstatě vytahování, takže jakýkoli pokus o zlehčení neomylně vyzní licoměrně. („Kolegové říkali, že se mám dělit o svoje úspěchy. Tak vám hrdě hlásím, že jsem byl pozván do panelu inovačních lídrů.“) Bartleby postuje jen svoje sloupky (jako je tento) bez jakéhokoli komentáře.

Když už budete program či aplikaci krmit svými úspěchy, nevěnujte příliš pozornosti zásluhám druhých – budete díky tomu působit klidně, vyrovnaně, ne závistivě. Ignorujte automaticky generované výzvy typu „Popřejte Dimitrisovi k nástupu na novou pozici spolupředsedy European Private Equity v KKR“. Jejich smyslem je – jako by je navrhovala vaše matka – omlátit vám o hlavu cizí úspěchy a motivovat vás, abyste byli ctižádostivější (když tak o tom přemýšlím, skutečně se zmiňovala o tom, že se bratranec odstěhoval do Londýna).

Musíte se tvářit, že jste nad věcí, takže přecházejte všechny automatické výzvy jako „Připomeňte si, že jste už rok spojeni se svým kolegou“. Radši ten čas věnujte navyšování počtu kontaktů, což je vlastně podstata LinkedInu – jako všech podobných sociálních sítí, které vás odměňují a neustále motivují, abyste je víc a víc rozvíjeli. Podle posledního upozornění „jste se objevili ve 178 vyhledáváních“. Takže musíte dělat něco správně.

© 2023 The Economist Newspaper Limited
All rights reserved. Publikováno na základě licence s The Economist, přeloženo týdeníkem Hrot.
Originální článek v angličtině najdete na www.economist.com