Budeme mít dostatek lékařů? Učitelů? Nemocnic? Škol? Politiky to bohužel nezajímá

Česku se vůbec nedaří připravit na silné populační ročníky, což bude mít v budoucnu obří dopad na školství, zdravotnictví či sociální služby.

Budeme mít dostatek lékařů? Učitelů? Nemocnic? Škol? Politiky to bohužel nezajímá
Mikuláš Bek | foto Tomáš Novák, týdeník Hrot

Že chodit volit má smysl a že rozhodování o výběru strany či hnutí si zaslouží trochu úsilí, nám krásně ukazuje dění posledních měsíců.

Budeme mít dostatek lékařů? Sociálních pracovníků? Učitelů? Nemocnic? Škol? To všechno jsou zásadní otázky pro politickou reprezentaci. A že to vládnoucí politici neřeší, se jednoduše ukáže. Ne hned, ale za několik let zcela jistě ano. Tak třeba školství. Za problémy s kapacitami škol rozhodně nemůže současný ministr Mikuláš Bek. Svůj díl odpovědnosti ale mají politici, kteří na jeho místě seděli před ním.

Co bychom tedy měli dělat, abychom zabezpečili dětem důstojné podmínky ke vzdělávání? Tak zaprvé nečekat, že to vyřešíme snadno a rychle. Přední český pedagog Václav Trojan v rozhovoru pro Hrot upozorňoval, že na výstavbu a personální zabezpečení nových škol „pětiletka rozhodně nestačí“. Nemýlil se.

Dobrovolný svazek obcí LOŠBATES nyní v rozsáhlém průzkumu zjistil, že postavení školy je pro obce záležitostí zhruba devíti let. Během nich se musí sehnat 45 razítek. A také miliarda korun. Právě na tuto částku vyjde dnes taková průměrná budova… Dotace jsou roztříštěné a stále u nich hrozí velké riziko korupčního jednání.

Příliš jiných možností ale nemáme. Ministr Bek zatím jen rozhodl o tom, že jeho resort začne velkoryse schvalovat více žádostí o registraci do školského rejstříku ze strany soukromých zřizovatelů.

To sice zpříjemní život některým miliardářům a zastáncům alternativních proudů, ale školství ve smyslu veřejné služby to rozhodně nestabilizuje. Klíčem je podpora obcí. A aktivní boj s byrokracií v případech, kdy spíše škodí.