z týdeníku The Economist
Jak se krade v Iráku: Interpol pátrá po bývalém ministrovi financí i šéfovi tajné služby
V kapsách politiků, podnikatelů a milicionářů končí stovky miliard dolarů z ropných i daňových výnosů.

Irácké úřady požádaly Ameriku, Británii a Interpol, aby jim pomohly dopadnout čtyři muže podezřelé z krádeže 2,5 miliardy dolarů ze státních fondů. Ti se nyní ukrývají v zahraničí. Žádost úřady podaly poté, co skandál před nedávnem rozkryla redakce magazínu 1843, sesterské publikace The Economist. Hledanou čtveřici tvoří vysoce postavení muži z předchozí vlády Mustafy al-Kázimího. Vyšetřování zahájila už loni právě al-Kázimího vláda, případ však, navzdory slibům nového premiéra Muhammada as-Súdáního, z velké části vyšuměl.
Další vývoj v kauze nyní bude zřejmě záviset na postupu několika západních a blízkovýchodních států. Obviněná čtveřice – bývalý ministr financí, šéf tajné služby, poradce a osobní tajemník al-Kázimího – žije v Dubaji, v Londýně, respektive ve Washingtonu.
Irácké soudy zatím zabavily majetek dalšího bývalého ministra financí Ihsána Abdaldžabbára, jenž vyšetřování zahájil. Také on žije nyní v zahraničí. Podnikatel Núr Zuhajr, další z významných aktérů skandálu, byl loni v listopadu propuštěn na kauci – a také on vycestoval ze země. Abdaldžabbár stejně jako Zuhajr důrazně popírají, že by se dopustili čehokoli nezákonného.
Masivní podvod
Al-Kázimího stoupenci jsou přesvědčení, že je to celé hon na čarodějnice zosnovaný jeho nástupcem as-Súdáním ve snaze odvrátit pozornost od mocných, na současnou vládnoucí garnituru napojených Iráčanů, na něž také padl stín podezření. Vůdci šíitských islamistických milicí, kteří nyní podporují as-Súdáního, prý pomáhali Zuhajrovi shánět peníze a protikorupční komise zřízená as-Súdáním má údajně vazby právě na šíitské milice.
Korupce je v irácké politice od amerického svržení Saddáma Husajna v roce 2003 všudypřítomná, ale masivní daňový podvod, o němž informoval magazín 1843, Iráčanům poprvé názorně ukázal, jak takové plenění státní kasy probíhá. Politici napříč etnickým a náboženským spektrem za léta společnými silami rozkradli ropné a daňové výnosy v hodnotě stovek miliard dolarů.
Nenechají ho mluvit
Pokusy zlepšit transparentnost digitalizací vládních financí a najímáním mezinárodních auditorů byly zadušeny v zárodku. Přestože současný premiér as-Súdání trvá na tom, že vyšetřování zdárně pokračuje, moc dobře si uvědomuje, že se o odchod předchozích premiérů postaraly šíitské milice financované špinavými penězi. Pro Zuhajra jsou to dobré zprávy. „Núr nikdy nestane před soudem,“ domnívá se zdroj podrobně obeznámený s případem. „Je v tom zapleteno příliš mnoho příslušníků elit. Nikdy mu nedají prostor, aby promluvil.“
© 2023 The Economist Newspaper Limited
All rights reserved. Publikováno na základě licence s The Economist, přeloženo týdeníkem Hrot.
Originální článek v angličtině najdete na www.economist.com.