Vybrané články
z týdeníku The Economist

Jak se dojí Mandela. Jméno jihoafrického prezidenta prodává hotel, víno i tokeny

Jihoafrická republika řeší zneužívání a parazitování na jménu legendárního bojovníka proti apartheidu.

Jak se dojí Mandela. Jméno jihoafrického prezidenta prodává hotel, víno i tokeny
Legendární jihoafrický bojovník proti segregaci Nelson Mandela | foto Shutterstock.com

Jeden pokoj se jmenuje Rolihlahla podle jeho rodného jména. Další je 46664, což bylo číslo jeho vězeňské cely na ostrově Robben. Třetí nese jeho klanové jméno Madiba. A nejluxusnější apartmán? Jednoduše Pan prezident. 

Butikový hotel Sanctuary Mandela (volně přeloženo Mandelovo útočiště či svatyně) otevřel loni v září a je důkazem síly značky vybudované kolem Nelsona Mandely, prvního demokraticky zvoleného prezidenta Jihoafrické republiky. Hotel patří Nadaci Nelsona Mandely (NMF), což je charitativní organizace, kterou založil po odchodu z prezidentského úřadu.  

Hamburger Mandela

Před svou smrtí v roce 2013 dokázal Mandela získat spoustu peněz od bohatých Američanů, kteří do rozpočtu NMF přispěli osmdesáti procenty prostředků a mezi dárce se počítal Bill Clinton i nadace manželů Gatesových. V posledních letech se však američtí dárci začali „obracet dovnitř“ a peníze posílají domácím charitám, říká šéf NMF Sello Hatang. Řadu dalších však také odradila korupce, která se po odchodu Mandely z funkce v roce 1999 začala v Jižní Africe rozmáhat.

Jeho nadace má to štěstí, že vlastní tucet ochranných známek, mimo jiné onu číslici 46664. Někdy je použije pro vylepšení svých příjmů, jako v případě již zmíněného hotelu, nebo je tiskne na oblečení. Občas také za poplatek licenci na jejich využití poskytne třetím stranám. Má to však prý své limity, NMF nechce odkaz svého zakladatele znehodnotit. Třeba takový hamburger Nelson Mandela by neprošel, říká Sello Hatang. A dodává: „Snažíme se zachovávat jeho důstojnost.“

Podnikavá dcera

Nadace však není jediná, kdo se na jménu Mandela snaží vydělat. Minulý měsíc prodala farma a muzeum Liliesleaf takzvaný NFT (non-fungible token – elektronické potvrzení digitálního uměleckého díla) se zatykačem na Mandelu z roku 1961. Výdělek by mohl pomoci znovu otevřít muzeum, v němž se kdysi ukrývali odpůrci apartheidu. Zavřené je od loňska, částečně kvůli covidu-19. 

Minulý měsíc dala zase Makaziwe Mandelová, jeho dcera z prvního manželství, do aukce digitální tokeny s Madibovými kresbami. Mandelová a její dvě děti vlastní obchodní společnost s názvem House of Mandela. Mimo jiné prodávají vína po pěti dolarech – údajně inspirovaná rodinnou klanovou tradicí: „Ušlechtilá, uznávaná a důvěryhodná.“

V prosinci zastavila vláda jinou aukci, při níž se opět Mandelova dcera pokusila prodat klíč k otcově cele na ostrově Robben, s tím, že se jedná o státní majetek. (Na žádost o komentář Mandelová nereagovala, ale údajně se nechala slyšet, že by byla bývala z výtěžku dražby zafinancovala vybudování pamětní zahrady.)

„Rodinu nemůžete zastavit,“ vysvětluje Hatang s tím, že koneckonců nosí Mandelovo jméno. Kritici sice Madibovým potomkům vyčítají, že jeho odkazu zneužívají, ale ze všech těch pokusů monetizovat Mandelu si můžeme nakonec odnést něco úplně jiného. Něco je cenné, pokud je to vzácné. A dokud budou Jižní Africe scházet vůdcové z Mandelova těsta, jeho hodnota přetrvá.

© 2022 The Economist Newspaper Limited
All rights reserved. Publikováno na základě licence s The Economist, přeloženo týdeníkem Hrot.
Originální článek v angličtině najdete na www.economist.com.