Vybrané články
z týdeníku The Economist

Jak se dojí bankomat

Abyste v 21. století vykradli banku, nemusíte do ní vůbec vstoupit. Potřebujete jen rychlé připojení, partu hackerů a spoustu soumarů

Jak se dojí bankomat
ilustrační foto | Tomáš Novák týdeník HROT

Když se vyhlášeného lupiče Willieho Suttona zeptali, proč vykrádal banky, odpověděl: „Protože tam jsou peníze.“ Dnes už si nemusíte nasadit masku a rozhánět se zbraní: zloději mohou ukrást miliony pohodlně usazení v křesle a ohánět se nemusejí ničím hroznějším než rafinovaným počítačovým kódem.

Kyberzloději jsou čím dál úpornější, přičemž banky a burzy kryptoměn patří k jejich nejčastějším cílům. Jeden odhad z roku 2018 určil výnosy z kyberzločinnosti na více než 1,5 bilionu dolarů ročně – započítány ovšem nebyly jen vyloupené banky, ale také krádeže duševního vlastnictví, padělání, tzv. únosy dat a tak dále. Díky covidu-19 může být toto číslo dnes mnohem vyšší. Mnoho finančních institucí zápolilo s dostatečným zabezpečením svých dat, když musela velká část jejich zaměstnanců zůstat doma.

Pomozte Rakeťákovi

Většinu velkých krádeží mají na svědomí organizované zločinecké skupiny nebo státy. Pozornost ke druhé skupině se obrátila poté, co v roce 2016 hackeři napojení na severokorejskou vládu zcizili 101 milionů dolarů (a málem přidali dalších 850 milionů) z bangladéšské centrální banky, když se jim podařilo zmanipulovat příkazy k převodu ze SWIFT, což je počítačově řízený globální platební systém s 11 tisíci členy.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit