Jak rozhádat EU. Ruský velvyslanec se chlubí nabitým programem

Ruský velvyslanec při EU Vladimir Čižov tvrdí, že pořádá neoficiální „obědy“ s diplomaty členských zemí Unie. S prodlužováním konfliktu se jednota EU vůči Rusku otupuje.

Jak rozhádat EU. Ruský velvyslanec se chlubí nabitým programem
Ruský velvyslanec při EU Vladimir Čižov | foto Shutterstock.com

Válka na Ukrajině trvá už přes tři měsíce a jednota zemí Evropské unie se začíná drolit. Několik týdnů se evropské státy nemohly dohodnout na bojkotu ruské ropy (nakonec došlo ke kompromisu, Maďarsko, Česko a Slovensko mohou využívat ropovod Družba), v případě plateb za ruský plyn v rublech, jak to požaduje Kreml, rovněž evropské firmy nepostupují unifikovaně. 

Ruský velvyslanec v Bruselu Vladimir Čižov se chlubí tím, že má i přes oficiálně ledové vztahy mezi Moskvou a Unií nabitý pracovní program a řada diplomatů se chce setkat na pracovním obědě.

Vyslanec Kremlu připouští, že v současné situaci nepovažuje Evropská unie Ruskou federaci za strategického partnera, řada zemí má však zájem vztahy i nadále udržovat. „Během pěti dní jsem měl tři obědy,“ pochlubil se v rozhovoru pro web Politico šéf ruské ambasády. Tvrdí, že i nadále udržuje kontakt se „spoustou lidí“.

Odmítl ale specifikovat, z kterých zemí pocházejí účastníci jeho schůzek. Z Bruselu bylo vyhoštěno devatenáct ruských diplomatů, včetně odborníků na energetiku, zemědělství nebo dopravu, stále jich však v belgické metropoli zůstává na čtyři desítky. 

Řekne cokoli

Čižov má ale pověst krajně nedůvěryhodné osoby, která často neříká pravdu. Jen několik dní před ruským útokem na Ukrajinu označil varování Západu ohledně přepadení Ukrajiny za „hysterické“. Ještě 10. února tvrdil, že Moskva nemá v plánu provádět invazi, i když už několik měsíců Rusko shromažďovalo vojenské jednotky v blízkosti ukrajinské hranice a v Bělorusku. 

Nedávno také pro britskou televizní stanici Sky News opakoval, že ruské ozbrojené síly nemají podíl na zabíjení civilistů na Ukrajině. „Je to někdo, kdo řekne naprosto cokoli, bez ohledu na to, jak absurdně nepravdivé to je,“ okomentoval chování ruského diplomata bývalý americký velvyslanec při EU Anthony Gardner. Během svého působení v Bruselu mezi roky 2014 a 2017 se s ním vůbec nesešel: „Věděl jsem, že to bude jen ztráta času.“ 

Čižov se také snaží vyvolat dojem, že Rusko má „mnohem více přátel“, než tvrdí západní politici. Poukazuje na řadu proruských poslanců v Evropském parlamentu. Diplomat také opakuje kremelskou mantru, že „takzvané“ západní sankce poškodí mnohem více ekonomiky evropských států než samotné Rusko. 

Od roku 2014 se nekonají pravidelné summity EU a Ruska, i proto má Čižov málo příležitostí být osobně v kontaktu s Vladimirem Putinem. Zprostředkoval však hovor mezi ním a předsedou Rady EU Charlesem Michelem na začátku března.

Ruský diplomat je v Bruselu už od roku 2005, dříve působil na ambasádách v Řecku a na Kypru. Jeho neobvykle dlouhé působení na tomto postu ukazuje, že Kreml je s jeho prací spokojen. Evropě Čižov vzkázal, že by neměla s Ruskem pálit veškeré mosty, protože bude složitější je později obnovit.