Jak prodat Indům čaj ze Slušovic

Petr Zelík vybudoval největší firmu na sypané čaje v Česku. V těchto dnech mu vypluly lodě s čajem z Číny a s ibiškem z Nigérie. Stejně tak věří, že z krize vypluje i on

Jak prodat Indům čaj ze Slušovic
Petr Zelík | Tomáš Novák týdeník HROT

Největší český prodejce sypaných čajů, firma Oxalis majitele Petra Zelíka, musí bojovat s krizí na několika frontách. V zemích, kde nakupuje kávu a čaj, v destinacích, kam své výrobky vyváží, a také doma. A tady je boj nejtěžší. Firma je vyšachovaná z nejdůležitějších podpůrných vládních programů, klesly jí tržby na 30 procent a Petr Zelík se už podruhé ve své čajové kariéře ocitá na křižovatce. Ta první ho přivedla až na post tuzemské jedničky a není důvod, aby ho neposílila i ta druhá. Koneckonců když dokážete vysvětlil zákazníkům v Indii nebo Británii, že mají pít čaj z vaší továrny ze Slušovic, tak musíte mít talent od boha.

Jak se na vašem byznysu s čajem podepsalo uzavření obchodů?

Čaj i káva jsou potraviny, tudíž se jich vládní nařízení vedoucí k uzavření v době nouzového stavu netýkalo. Otevřeno jsme sice mít mohli, avšak v téměř liduprázdných nákupních centrech, kde se většina prodejen nachází. Limitem byla navíc provozní doba, která byla vzhledem k nízké návštěvnosti zkrácena z obvyklých dvanácti hodin denně pouze na sedm. Kvůli tomu jsme v době nouzového stavu v našem maloobchodu zaznamenali tržby na úrovni necelých 30 procent dlouhodobého normálu.

Jak velkou počítáte ztrátu?

Je to ve vyšších jednotkách milionů korun. Přesné vyčíslení budeme schopni specifikovat později. Neznáme případné úlevy na nájemném, které jsou dosud jen v minimu případů.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit