Jak odstavit Lukašenka? Pěknou vilou na Riviéře

Trumpův exporadce John Bolton radí, jak by Spojené státy měly odstavit běloruského diktátora od moci: dopřát mu luxus.

Jak odstavit Lukašenka? Pěknou vilou na Riviéře
Běloruský prezident Alexandr Lukašenko | foto Profimedia.cz

Na hranici mezi Polskem a Běloruskem roste napětí. Hromadí se tam tisíce migrantů převážně ze zemí Blízkého východu a z Afghánistánu, kteří se snaží dostat do Evropské unie. Nacházejí se prakticky v patové situaci. Na hranici je totiž doprovodily běloruské bezpečnostní složky, takže migranti nemohou ani zpátky.

Z napjaté situace, která hrozí přerůst až v humanitární katastrofu, viní jedna země druhou. Polsko s podporou většiny evropských zemí tvrdí, že běloruský prezident Alexandr Lukašenko zneužívá civilisty pro svou hybridní válku, která má oslabit EU. Bělorusko naopak obviňuje Polsko z nehumánního zacházení s migranty a samo se brání, že jen umožňuje žadatelům žádost o azyl v Evropě. Lukašenko dokonce tvrdí, že si Polsko konflikt přeje, vzhledem ke svým sporům s EU.

Nejnovější drama znovu otevřelo otázku, jak se zbavit běloruského diktátora. Bývalý poradce amerického exprezidenta Donalda Trumpa pro národní bezpečnost John Bolton nabízí svérázné řešení: Spojené státy a jejich spojenci by měli Lukašenkovi dopřát luxus. K tomuto názoru jej vedou pragmatické důvody.

„Myslím, že jsme všichni dělali chybu, když jsme se zaměřovali na Lukašenkovy represe vůči demonstracím běloruské opozice a její snaze zvolit si svobodně vládu v Bělorusku,“ řekl Bolton v rozhovoru pro televizní stanici CNBC s tím, že samozřejmě nechce obhajovat Lukašenkovy činy.

Podle Boltona je v případě Běloruska potřeba postupovat velmi obezřetně. „Nebezpečí v pokračujících protestech běloruské opozice spočívá v tom, že pokud Lukašenko nebude mít možnost mít svou vlastní autoritativní vládu, spustí plán B: pozve do země Rusko. A až k tomu dojde, lidé v Bělorusku možná navždy ztratí příležitost mít někdy svobodnou vládu,“ myslí si Bolton.

Spojené státy by se podle něj měly tedy snažit Lukašenka odstavit „po dobrém“. Dokonce byl velmi konkrétní. „Měli bychom mu najít pěknou vilu na Riviéře nebo tak něco. Měli bychom to zvážit, protože pokud pozve do země Rusy, už nikdy neodejdou,“ radí Bolton administrativě současného amerického prezidenta Joea Bidena. Podle Boltona chce ruský prezident Vladimir Putin připojit běloruské území k Rusku podobně jako v případě ukrajinského Krymu.

Americké ministerstvo zahraničí v prohlášení uvedlo, že nechce eskalovat bilaterální napětí s Běloruskem, a Lukašenkův režim vyzvalo, aby ukončil zásahy proti veřejnosti či médiím. Už v srpnu Bílý dům vyzval Bělorusko, aby uspořádalo svobodné volby pod mezinárodním dohledem.

Bolton působil jako poradce pro vnitřní bezpečnost za Trumpovy vlády rok a půl mezi lety 2018 a 2019, než jej tehdejší šéf Bílého domu odvolal, protože s některými jeho názory nesouhlasil. V dalším roce Bolton napsal knihu The Room Where It Happened, A White House Memoir (Místnost, kde se to stalo: Memoáry z Bílého domu), v níž Trumpa mimo jiné obviňuje z toho, že požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby mu pomohl obhájit vítězství v prezidentských volbách.