Jak (ne)pomáhat v energetické krizi. Podpora firem je zatím téměř nulová

Česko se vydalo cestou pomoci domácnostem, firmám ale nedá téměř nic. Zahraničí nabízí inspiraci, jak pomáhat, ale i čemu se vyhnout

Jak (ne)pomáhat v energetické krizi. Podpora firem je zatím téměř nulová
Mezi nejhůře zasažené firmy patří sklárny. Náklady jim kvůli energiím rostou i desetinásobně. | Profimedia.cz

Po dlouhém čekání na návrat členů kabinetu z dovolených vláda minulý týden konečně představila podrobnosti k plánovanému úspornému tarifu. Ten má domácnostem od podzimu pomoci se snížením dramaticky nabobtnalých účtů za elektřinu nebo plyn. V průměru má pomoc od podzimu do příštího jara dosáhnout zhruba patnácti tisíc korun.

Záhy po zveřejnění novinek se ozvali ekonomové a upozornili: Lidem bez fixace cen úsporný tarif příliš nepomůže. Průměrné domácnosti s průměrnou spotřebou zaplatí účty sotva za jeden měsíc.

Daleko větší – a stále rostoucí – zklamání je ale cítit z podnikatelského sektoru. Pro průmyslové firmy představují drasticky rostoucí ceny elektřiny a plynu ještě daleko horší problém. Na rozdíl od domácností je ale podpora pro firmy zatím téměř nulová. Některé energeticky náročné podniky proto už teď varují: Pokud stát nepomůže i nám, budeme muset kvůli neúnosně vysokým nákladům přerušit nebo ukončit výrobu.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit