Vybrané články
z týdeníku The Economist

Jak naši předci domestikovali psa? Zbývalo jim maso navíc

Vědci přišli s novou teorií, jak se člověku podařilo domestikovat psa.

Jak naši předci domestikovali psa? Zbývalo jim maso navíc
ilustrační foto | Shutterstock.com

Nejlepší přítel člověka je také jeho nejstarší přítel. Partnerství mezi psy a lidmi vzniklo už někdy před 40 tisíci lety – dávno před zdomácněním jakéhokoli jiného zvířete. Na rozdíl od mnoha pozdějších domestikací si také člověk psa neochočil proto, aby ho pak mohl jíst nebo aby mohl konzumovat související produkty, jako jsou mléko nebo vejce. Stalo se tak proto, aby získal společníka, byť ho také trochu využíval k práci a lovu.

Co stálo na začátku tohoto partnerství, ovšem dodnes není zcela jasné. O zdomácnění zvířat se většinou postaraly skupiny lidí, kteří začali pěstovat zemědělské plodiny. Ovšem z části vlků se psi stali ještě v době, kdy většina lidí žila ve společnostech lovců a sběračů. Oba druhy si jinými slovy konkurovaly. A přesto se z nich staly spřízněné duše.

Podle jedné rozšířené teorie vlci, z nichž se stali psi, sloužili skupinám lidí jako popeláři, když snědli všechno, čeho se lidé potřebovali zbavit, pravděpodobně včetně výkalů. To by však byla užitečná služba spíš pro usedlé zemědělce než pro kočovné lovce a sběrače. V článku uveřejněném v Scientific Reports nabízí Maria Lahtinenová z Finského muzea přírodní historie odpověď na to, jak vlci a lidé zvládli kvadraturu soupeřivého kruhu, přestože obě skupiny potřebovaly v té době lovit. Byla to čistě otázka přebytečných kalorií, říká Lahtinenová a její tým.

Podle archeologických nálezů došlo ke zdomácnění vlků při poslední době ledové v lesích kolem ledových plání, protože právě tam se našly téměř všechny pozůstatky paleolitických psů. Doktorka Lahtinenová vypočítává, že vzhledem k obřím rozměrům lovné zvěře v tomto prostředí a potřebě lidí vyváženě kombinovat v jídelníčku maso s rostlinnou stravou musela z úlovků zbývat spousta masa. Proč tedy trochu toho masa nepoužít k nakrmení pár vlčat – může s nimi být legrace, a ještě se stanou věrnými společníky. A tak, říká Lahtinenová, vznikli psi.

© 2021 The Economist Newspaper Limited
All rights reserved. Publikováno na základě licence s The Economist, přeloženo týdeníkem Hrot.
Originální článek v angličtině najdete na www.economist.com.