Jak daleko chce Viktor Orbán zajít? Zničí Evropskou unii?

Viktor Orbán býval jenom nepříjemností. Dnes představuje pro Evropskou unii akutní existenční hrozbu

Jak daleko chce Viktor Orbán zajít? Zničí Evropskou unii?
Viktor Orbán | Profimedia.cz

Evropské unii jde v maďarské krizi o krk. Nenechme se mýlit suše lhostejným oficiálním tónem: poker, jehož partii sehráli minulý týden ministři financí v Bruselu, má větší ničivý potenciál než kterákoli krize předcházející – řecké dluhy, vlna uprchlíků či globální finanční krize. V sázce je totéž: vnitřní legitimita Unie, z ní plynoucí její jednota ve vztahu ke zbytku světa a z ní zase plynoucí její geopolitická váha. Jako v roce 2012 i tentokrát jde o čas; ale sázky jsou vyšší. Spor maďarského premiéra Viktora Orbána s unijní exekutivou jde na samou dřeň principu sjednocování Evropy, jak jej známe od poloviny padesátých let.

Minulé úterý našel tento spor vyjádření v připravovaném hlasování o čtyřech veledůležitých věcech. Na dvou z nich eminentně záleželo Komisi: zaprvé na zavedení patnáctiprocentní minimální daně pro nadnárodní korporace, zadruhé na balíčku osmnácti miliard eur pro Ukrajinu na pokrytí části jejího rozpočtového schodku v roce 2023.

Na výsledku druhých dvou bodů zase akutně záleželo Budapešti: zaprvé šlo o 7,5 miliardy eur, zadruhé o 5,8 miliardy eur. Obě částky mají putovat z Bruselu do Maďarska, první z Fondu soudržnosti EU (normální součást evropského rozpočtu), druhá z fondu na postpandemickou obnovu země. To všechno však musejí ministři schválit, a sice jednomyslně.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit