Jak co nejdřív otevřít školy? Moderna začne testovat vakcíny na dětech

Na podzim by se mohly ve světě začít bezpečně otevírat školy. Podmínkou je ale vakcinace dětí. Moderna právě začala s testováním.

Jak co nejdřív otevřít školy? Moderna začne testovat vakcíny na dětech
ilustrační foto | Profimedia.cz

Americká farmaceutická společnost Moderna v úterý spustila program KidCOVE, během kterého bude zkoumat účinky své vakcíny na děti mladší 12 let. Pokud by se prokázalo, že je její přípravek účinný a bezpečný i pro děti, výrazně by to usnadnilo znovuotevření škol a logicky by to znamenalo i zásadní krok k úspěšnému zvládnutí pandemie ve světě.

Cílem akce je vyzkoušet vakcínu přibližně na 6750 zájemcích ze Spojených států a Kanady. Moderna si vzhledem k věku testovaných bude počínat obezřetně. Očkovat začne od nejstarších dětí pod 12 let a postupně bude postupovat níže, až k půlročním kojencům. Odstupňované budou i dávky. Začne se od malého množství. K dávkám, které se podávají dospělým, se přikročí až v případě jejich bezpečnosti.

Mezi dvěma dávkami bude pauza 28 dní. Pokud by se ukázalo, že je vakcinace dětí účinná a bezpečná, mohlo by se pak brzy přikročit k jejich očkování ve velkém. Už příští školní rok by tak mohl v některých státech proběhnout v relativním bezpečí.

Testování na starších dětech mezi 12 a 15 lety rozjel v únoru konkurenční Pfizer, který je schválený od 16 let výš. O plánech na testování účinků svého přípravku na mladších dětech ale zatím žádné informace nepřinesl.

Ve Spojených státech je cílem naočkovat studenty středních škol zkraje podzimu. Podle předního epidemiologa Anthonyho Fauciho by k očkování žáků základních škol mohlo dojít v prvním kvartálu příštího roku.

Kromě testování na dětech pracuje Moderna i na nové verzi své vakcíny, kterou by bylo možné uchovávat i v lednicích, což by kromě jiného usnadnilo její distribuci do chudých a rozvojových zemí. Zatím není jasné, zda by stačila jedna dávka, nebo zda by společnost zůstala u dávek dvou.

Minulý týden Moderna spustila další studii, během níž testuje přídavnou dávku své vakcíny, zaměřenou na jihoafrickou mutaci koronaviru, která je nakažlivější a dostupné vakcíny jsou proti ní podle dosavadních studií méně účinné než proti původní variantě či proti britské mutaci.