Jak bojovat s omikronem? Lékárníci doporučují léky proti bolesti či výplachy nosu

V Česku od pondělí převládla varianta koronaviru omikron. Experti očekávají až padesát tisíc nově nakažených denně. Lékárníci proto vydali soubor doporučení, jak se lze účinněji chránit.

Jak bojovat s omikronem? Lékárníci doporučují léky proti bolesti či výplachy nosu
ilustrační foto | Profimedia.cz

Varianta koronaviru omikron je výrazně nakažlivější než předchozí varianty viru, má ale slabší průběh. Symptomy připomínají běžné nachlazení, jako je kašel a silná únava. Podle britských zkušeností mezi nejčastější příznaky patří také silné noční pocení a úporné bolesti hlavy. Naopak se již takřka neobjevuje typická ztráta čichu a chuti. 

Vládní představitelé i nadále doporučují chránit se zejména očkováním. To by měli zvážit jak lidé dosud neočkovaní na covid-19, tak ti, kteří již za sebou mají dvě dávky a od aplikace druhé uplynulo více než pět měsíců. Účinnost vakcíny totiž klesá v čase. V těchto případech je doporučená třetí, posilující dávka očkování. 

Pokud se pacienti nakazí variantou koronaviru omikron a budou mít pouze mírné obtíže, zřejmě vyhledají nejdostupnější zdravotnické zařízení – lékárnu. Podle České lékárnické komory jsou lékárníci na nadcházející týdny dobře připraveni: mají dostatečné zásoby léčivých přípravků, ochranných pomůcek i dezinfekčních prostředků a nápor pacientů očekávají.

„Lze předpokládat, že v následujících týdnech opět vzroste počet covid pozitivních pacientů. Je vhodné se tedy na případnou nákazu touto variantou covidu-19 v rámci možností připravit. Pacientům doporučujeme, aby si zkontrolovali domácí lékárničku a po poradě s lékárníkem ji vhodně doplnili,“ říká Aleš Krebs, prezident lékárníků.

Obecně lze prý doporučit léky na bázi paracetamolu, ibuprofenu nebo kyseliny acetylsalicylové, které pacient využije při snižování teploty a tlumení bolesti. 

V boji s rýmou a ucpaným nosem jsou účinné nosní spreje či kapky. Lze volit léky s dekongesčním účinkem, tedy snižující otok sliznice, nebo hypertonické roztoky, případně oba druhy přípravků kombinovat. 

Na kašel se doporučují například přípravky obsahující erdostein, acetylcystein, ambroxol či fytofarmaka s obsahem tymiánu a břečťanu, v případě suchého kašle vhodná antitusika – léky na tlumení kašle. 

„Pacient by se měl poradit s lékárníkem, který mu doporučí nejvhodnější přípravky dle jeho aktuálního stavu a chronické medikace,“ zdůrazňuje Krebs.

Lékárníci také pacientům doporučují preventivně čistit nosní sliznici, která je většinou prvním místem, kde se organismus s virem setká.

„Zkušenosti ze zahraničí, zejména z asijských zemí, ukazují, že pokud jsou prováděny výplachy nosu, může se jednat o účinnou prevenci virových respiračních onemocnění. Užívají se různé hypotonické, izotonické, případně hypertonické solné roztoky, které jsou bezpečné i při dlouhodobém užívání a jsou vhodné i pro velmi malé děti,“ dodává z vlastní praxe lékárnice Michaela Bažantová. „V lékárně vám ochotně poradí i se správnou aplikací takových přípravků. Podle techniky aplikace lze volit mezi průplachem roztokem za pomoci takzvané konvičky, mechanicky vstřikovaným solným roztokem a pročištěním sliznice nosu solným roztokem z natlakované nádoby. Každá varianta má své výhody a nevýhody. Proto je dobré vybrat vhodnou variantu po poradě v lékárně.“