Jak Andrej měnil, až vyměnil

O vychytralém Andrejovi, zlomyslných skřítcích a zlém černokněžníku Milošovi.

Žil byl v české kotlině Andrej. Pořád se jen někde fotil a všude překážel, i řekli mu jednoho dne Češi: „Andreji, nepostávej tady a skoč raději do Bruselu na trh pro vakcíny!“ Na cestu mu dali mandát od voličů a bezednou státní kasu a Andrej vyrazil. Když dorazil do města ke stánku, požádal trhovce o čtyři miliony dávek. „Nechceš raději 4,6 milionu? Je jich dost, a tak jsou v akci,“ tázal se dobromyslný vakcinář. „K čemu? Kdo by se s tím tahal? Čtyři miliony deseti milionům Čechů bohatě stačí,“ odvětil Andrej. Prodejci se však zželelo slabomyslného zákazníka, a tak mu potají přisypal do pytle alespoň několik stovek tisíc dávek vakcíny AstraZeneca, které stejně nikdo nechtěl.

I vydal se Andrej na cestu domů a za bránou potkal dva zlomyslné skřítky, Ušatého Sebastiana a Úplatného Janšu. „Co to neseš? Proč s sebou zbytečně taháš 750 tisíc dávek AstraZenecy? Nechceš je vyměnit za 70 tisíc? Budeš jich pak mít víc,“ nabízeli skřítkové. „Víc? Jak to? To mi nějak nesedí,“ pochyboval Andrej. „Sedmdesát tisíc má přece o jednu nulu méně a nula je nic. Budeš mít tedy méně ničeho, a tedy více,“ odvětili mužíčci. „To máte pravdu, tak platí,“ souhlasil Andrej. Spokojený a s lehčím pytlem rázoval dál.

Na rozcestí u Lánské obory narazil na zlého černokněžníka Miloše, který z nedostatku pohybu srostl s pařezem, a byl proto protivný. „Co to neseš, blbečku?“ osopil se na Andreje Miloš. „Nesu Čechům očkování,“ odpověděl Andrej. „Ukaž! Hlupáku, to je samý schválený Pfizer, Moderna, AstraZeneca… Dej to sem a vezmi si můj Sputnik V,“ řekl Miloš. Andrej se zlého čaroděje bál, sebral tedy podivně zapáchající lektvar a rychle upaloval pryč.

Zabloudil však, Česko minul a došel až na Slovensko, kde potkal bratra Igora. „Cos to kúpil, Andrejko?“ tázal se Igor. „Sputnik V,“ odvětil Andrej. „Ajajaj! Taky som to kúpil a zle som urobil. Nefunguje to, nemôžeš s tým cestovať, a navyše ti padne vláda. Radšej sa toho hneď zbav!“ radil Andrejovi Igor. Andrej se zalekl a raději hned všechen Sputnik vylil do Bečvy. Když přišel domů, vyprávěl Čechům, jak pochodil. „Dobře jsi udělal, Andreji. Bill Gates stejně do těch vakcín přidává čipy a bůh ví, jak bychom dopadli,“ pochválili Andreje Češi. A pokud neumřeli na covid, což se nejspíš stalo, přežívají v tom zamořeném údolí dodnes.

Článek vyšel v tištěném vydání týdeníku Hrot.

Týdeník hrot

  • Bankrotáři: paralely příběhů Bárty a Mičky
  • Zabal to, Warrene! „Věštec z Omahy“ by měl odstoupit
Objednat nyní