Když jádro hájí solárník

Vládní zmocněnec pro dostavbu jádra Jaroslav Míl je spolumajitelem solární elektrárny. Jde o střet zájmů?

Když jádro hájí solárník
Jaroslav Míl | Profimedia.cz

Sluneční elektrárna Číčenice, kterou spoluvlastní někdejší ředitel ČEZ a Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl, vydělala v roce 2018 před zdaněním 9,5 milionu korun při tržbách 23,6 milionu. V porovnání s rokem 2017, kdy byl hrubý zisk 16,6 milionu korun, je to propad o více než sedm milionů korun. Vyplývá to z dokumentů, které získal týdeník Hrot. Údaje z loňského roku nejsou k dispozici. 

Výsledky solární elektrárny, která je v provozu od roku 2009 (její instalovaný výkon je dvě megawatthodiny) nejsou nijak oslnivé. Zdroje týdeníku Hrot ale upozorňují na jednu souvislost. Míl je vládním zmocněncem pro jadernou energetiku, která spadá pod ministerstvo průmyslu a obchodu.

Na ministerstvu se proto nyní začíná řešit, zda je Míl ve střetu zájmů. Jako spolumajitel solární elektrárny se totiž podílí na rozhodování o výstavbě konkurenčního zdroje, tedy jaderných bloků. Touto situací se bude zabývat i ministr Karel Havlíček, sdělil dobře informovaný zdroj z vlády. Údajný střet zájmů prý může ohrozit samotnou dostavbu Dukovan. 

Spojení Sluneční elektrárna Čičenice a Míl se v médiích objevilo zhruba před deseti lety, kdy se ukázalo, že Míl jako prezident Svazu průmyslu a dopravy, respektive jeho firma, získali z veřejných zdrojů výhodnou půjčku ve výši zhruba 20 milionů korun na stavbu solární elektrárny. A to v době, kdy Míl patřil mezi hlavní architekty plánu, jak ochránit české podniky a domácnosti před dramatickým růstem cen elektřiny.

Zdražování způsobil nekontrolovatelný rozvoj solárních elektráren, kterým musel stát vyplácet na podpoře desítky miliard korun ročně. Celková výše podpory se totiž započítala do celkových cen elektřiny.