Soumrak jádra v USA

Dvě jaderné elektrárny ve státě Illinois se mají kvůli neekonomickému provozu uzavřít v roce 2021. Není jisté, zda je zachrání demokratičtí politici.

Soumrak jádra v USA
Jaderná elektrárna Dresden ve státě Illinois v roce 1971. | Energy.gov/CC0

Američtí demokraté se prvně po padesáti letech vyslovili ve prospěch využívání jaderné energie. Vnitrostranická platforma totiž podpořila nezbytnost dekarbonizovat energetiku ve Spojených státech a k tomu má přispět i jádro jako technologie, jež neprodukuje skleníkové plyny. Tento závazek ale nyní projde první zatěžkávací zkouškou, protože se ve státě Illinois schyluje k uzavření dvou jaderných elektráren, všiml si časopis Forbes. Místní demokratický guvernér Jay Robert Pritzker přitom vyhlásil cíl, že do roku 2050 bude průmyslový region uhlíkově neutrální, a v tom by měly pomoci i jaderné zdroje. 

Společnost Exelon Corporation, jež provozuje elektrárny Byron a Dresden, ale před pár dny oznámila, že oba provozy uzavře do konce příštího roku, protože jsou ztrátové. Šéf koncernu Christopher Crane si kromě pádu velkoobchodních cen elektřiny stěžoval i na to, že jádro není dostatečně podporováno místními politiky. V kapacitních aukcích jsou zvýhodňovány fosilní zdroje.

Elektrárna Dresden má licenci na provoz na dalších deset let, Byron dokonce na dalších dvacet. Oba zdroje mají celkový instalovaný výkon čtyři gigawatty a zásobují elektřinou čtyři miliony zákazníků. Exelon v USA provozuje celkem 21 reaktorů, což z něj dělá jedničku na trhu.

Místo atomů plyn

Význam jádra v americkém energetickém sektoru upadá, roste naopak podíl elektráren spalujících zemní plyn. Stát Illinois produkuje nejvíce elektřiny z jádra v rámci Spojených států: osminu celkové americké jaderné produkce. Exelon navíc uvažuje o tom, že předčasně uzavře i další dvě elektrárny – LaSalle a Braidwood. 

Jaderné elektrárny Byron a Dresden ročně vyrobí 34,5 terawatthodiny elektřiny, větrné zdroje v Illinois 13,8 terawatthodiny a ze slunce bylo loni vyrobeno jen 0,3 terawatthodiny. To znamená, že jen tyto dva zdroje vyrobí dvojnásobek bezemisní elektřiny oproti obnovitelným zdrojům. I podporovatelé obnovitelných zdrojů upozorňují na to, že pokud se jaderné elektrárny zavřou, nahradí jejich chybějící výkon plynové elektrárny. 

Spor se nyní vede o výši dotací provozu jaderných elektráren. Exelon by chtěl zvýšit dotace na trojnásobek, guvernér Pritzker ale požaduje podrobnější zdůvodnění, proč by stát měl soukromou firmu dotovat. Společnost loni vykázala zisk 2,9 miliardy dolarů při obratu 34,4 miliardy.  

Pritzker navrhuje zavedení uhlíkové daně pro uhelné a plynové elektrárny. To by mělo vést k jejich postupnému uzavírání. Prostředky mají podpořit investice do obnovitelných zdrojů, zejména komunitních solárních parků na obytných budovách. 

Jaderná lobby a korupce

Boj o finanční podporu jaderné energetiky se táhne v okolí Chicaga už delší dobu. Už v roce 2016 místní zákonodárci souhlasili s roční podporou jaderné energetiky ve výši 235 milionů dolarů, jež měla zachránit jaderné elektrárny v oblasti Quad Cities a Clintonu. Přitom podle deníku Chicago Tribune je tento zákon spojován s údajnou korupcí. Upozorňuje se také na případ ve státě Ohio, kdy místní energetická firma FirstEnergy korumpovala místní politiky, aby podporovali jaderný byznys. Za úplatky ve výši 60 milionů dolarů měli souhlasit s dotacemi ve výši 1,3 miliardy dolarů

V podobném případu podplácení je namočena i dceřiná firma Exelonu, společnost Commonwealth Edison, která je největší elektrárenskou firmou ve státě Illinois. Ta souhlasila ze zaplacením pokuty ve výši 200 milionů dolarů, aby nebyla obviněna z korupce demokratického šéfa místního parlamentu Michaela Madigana, který tuto funkci zastává už od roku 1983. I proto je v současné době nepopulární získat další finance od daňových poplatníků na provoz jaderných elektráren. Samotný Madigan jakékoliv úplatky odmítá. K rezignaci jej ale vyzvali opoziční republikáni

Chceme více peněz od státu

Společnost Exelon tvrdí, že jaderné elektrárny Byron a Dresden čelí poklesu tržeb ve výši stovek milionů dolarů, což je způsobeno nižší poptávkou a propadem velkoobchodních cen elektrické energie. Ke ztrátovému provozu přispívají i pravidla provozovatelů přenosové soustavy. Za udržování záložní kapacity jaderných elektráren chce firma od státu Illinois více peněz. To se ale v době vyšetřování korupce stává politicky ožehavým tématem. 

Přesto by podle webu časopisu Forbes měli politici najít cestu, jak jaderné elektrárny udržet v provozu, protože jejich výpadek obnovitelné zdroje nevykompenzují. „Když se zavíraly jaderné reaktory v Kalifornii, Vermontu a New Yorku, byl objem produkce elektřiny nahrazen plynovými turbínami. To by znamenalo, že také emise skleníkových plynů ve státě Illinois rychle porostou,“ varoval novinář Robert Bryce, který přes třicet let píše o americké energetice.