Jack Ma je zpátky. A Alibaba se chce znovu rozjet

„Znovuobjevení“ Jacka Maa nakoplo Alibabu. Rostou jí akcie a současně ohlásila plány na expanzi.

Jack Ma je zpátky. A Alibaba se chce znovu rozjet
Zakladatel Alibaby Jack Ma | foto Profimedia.cz

Když zakladatel Alibaby Jack Ma loni v říjnu zkritizoval čínské regulátory a posléze v podstatě zmizel, začalo se spekulovat o nejčernějších scénářích. Posléze vyšlo najevo, že se Ma stáhl do ústraní. Alibaba se schovaným zakladatelem ale logicky neprosperovala. Tím spíš, že čínské úřady stupňovaly tvrdé zásahy proti technologickým firmám. Akcie Alibaby se meziročně propadly o 23 procent.

Čínští regulátoři si vyšlápli i na Tencent či Ant Group, fintechového obra, za kterým stojí také Jack Ma. Na problémy s čínskými úřady si vstupem na newyorskou burzu zadělala i taxislužba Didi. Dalším v pořadí se staly počítačové hry, které čínský státní deník Economic Information Daily označil za elektronické drogy, a tamní firmy se začaly ze strachu z úřadů regulovat samy. Technologický sektor zkrátka zažívá v Číně těžké časy.

Minulý týden ale překvapila zpráva, že Jack Ma se objevil v Hongkongu. A posléze zamířil do Evropy, konkrétně do Španělska. Podle jednoho zdroje je tam na dovolené na jachtě s kolegy z byznysu, podle jiného zase na zastávce své cesty ohledně studie zemědělství a technologií souvisejících s ochranou životního prostředí. Pravý důvod ale nakonec není tak důležitý. Hlavní je, že Jack Ma je znovu „na světě“ a dává o sobě hodně vědět.

Pro Alibabu přichází návrat Jacka Maa v pravý čas, její propad se díky tomu zastavil. A znovu začíná nabírat na síle. Její akcie se zvedly až o devět procent, než se ustálily na sedmiprocentním nárůstu. Potvrdily se tak názory zkušených investorů a expertů na burzy, kteří v minulých měsících odhadovali, že pokud se Ma znovu objeví na scéně, mohou akcie Alibaby hned vzrůst až o deset procent. Nejasný status kdysi nejbohatšího Číňana totiž odrazoval potenciální investory.

 
Vývoj akcií Alibaby

Navíc se zdá, že „vzkříšení“ Jacka Maa bylo dobře naplánované, protože Alibaba praticky ihned poté začala představovat novinky a odhalovat velké plány. Hodlá především rozšířit svůj cloudový byznys, který dosud tvoří osm procent jejích příjmů, v budoucnu by to ale mělo být podstatně více. V příštím roce chce Alibaba otevřít první datová centra v Jižní Koreji a v Thajsku a poté expandovat do Singapuru, na Filipíny, do Indonésie a dalších asijských zemí. Prakticky tak jde do přímého souboje s americkými giganty Amazonem a Microsoftem. V posílení pozice na cloudovém „bojišti“ jí má pomoci i nově představený čip Yitian 710.

Očekávaný vzestup Alibaby určitě budou pozorně sledovat její konkurenti a další velké čínské technologické firmy. Pokud totiž Alibaba nebude muset čelit překážkám ze strany státu, může se šance na další rozvoj a opětovný růst hodnoty otevřít i jim.