J&T má v Rusku dvě procenta aktiv, dál je utlumuje

Finanční skupina J&T Finance Group dál utlumuje svůj ruský byznys. Podle Patrika Tkáče dnes tamní odnož J&T Banky představuje asi dvě procenta všech aktiv skupiny a k celkovému zisku přispěla 2,5 procenta.

J&T má v Rusku dvě procenta aktiv, dál je utlumuje
J&T Finance Group, ilustrační foto | Profimedia.cz

I proto by současná válka na Ukrajině a související sankce stabilitu skupiny J&T neměly ohrozit. Podle jejího šéfa Patrika Tkáče naopak jen umocní další útlum tamních aktivit, který skupina nastartovala už v minulých letech. „Současná situace nás utvrzuje ve správnosti tohoto rozhodnutí a nadále budeme pokračovat v utlumování aktivit. Důrazně odsuzujeme invazi ruské armády na Ukrajinu. Tak silný projev agrese nelze v současném světě omluvit ani tolerovat,“ uvedl Tkáč.

Skupina J&T vstoupila na ruský trh v roce 2007, provozuje tamní J&T Banku Moskva a dříve rovněž platební společnost PGJT. Kromě toho také investovala do hotelu Baltschug Kempinski naproti Kremlu. 

„Bohužel – nebo spíše naštěstí – jsme naši expanzi v Rusku zastavili už v krizi v roce 2009,“ uvedl Tkáč v poměrně obsáhlé diskusi na svém facebookovém profilu, kde pod skupinovým prohlášením osobně odpovídal na dotazy čtenářů.

[[Facebook status: https://www.facebook.com/patrik.tkac.77/posts/10161801036396110]]

Podle Tkáče ruská banka J&T drží většinu volné likvidity v rublu, zhruba dvacet procent bilance je v cizí měně. Odpojení od systému SWIFT by se jí podle jeho názoru spíše týkat nemělo. Značné dopady očekává také kvůli brutální základní úrokové sazbě, která v Rusku dosáhla dvaceti procent. 

„Taková výše základní úrokové sazby v nejbližším období prakticky znemožňuje poskytování nových úvěrů. Náš úvěrový byznys ale banka utlumovala už v minulosti, neznamená to významnou změnu strategie,“ uvedl vládce J&T. Podle něj ruská ekonomika sankce přežije, jejich dopad na zemi ale bude velmi tvrdý a negativně postihne všechny vrstvy jejího obyvatelstva.

Podle Tkáče záleží také na postoji Číny a na tom, zda a jak využije současné situace. Došlo i na ryze soukromý dotaz – zda jako jeden z nejbohatších Slováků neuvažuje o přesunu sebe a své rodiny do bezpečnější části světa.

„Nemohu říct, že to není téma. Ale musela by se rozdělit rodina, neboť já tu musím zůstat. To je první negativum odchodu. A proč vlastně odcházet? Konvenční válka nám nehrozí. Takže hovoříme o jaderné hrozbě. V takovém případě si můžete udělat kružnici kolem každého většího města na světě, na které jsou namířené rakety. A mnoho míst, kam byste chtěli poslat svoji rodinu, už nezbývá. Takže ne, o tom neuvažuji,“ uvedl slovenský miliardář, který je znám například jako milovník Francie a tamních vinařských oblastí.