Vybrané články
z týdeníku The Economist

Izraelský premiér Netanjahu nečekaně narazil u byznysmenů

Do staronového šéfa izraelské vlády Benjamina Netanjahua se tvrdě obuli ekonomové a šéfové velkých firem

Izraelský premiér Netanjahu nečekaně narazil u byznysmenů
Benjamin Netanjahu | Profimedia.cz

Navzdory válkám, politické nestabilitě a globálním finančním zmatkům izrael­ská ekonomika vytrvale šlapala. S výjimkou výkyvu v roce 2020 rostla od roku 1996 každoročně téměř o čtyři procenta. Za většinu toho byl zodpovědný Benjamin Netanjahu, nejdéle sloužící premiér v dějinách země. Rád si za ty roky boomu připisuje zásluhy. A izraelští byznysmeni ho při tom nechávali.

S tím je teď konec. Plány Netanja­huovy nové vlády na reformu justičního systému, jež má ohrozit nezávislost Nejvyššího soudu a omezit jeho moc hnát výkonnou složku k odpovědnosti, podle očekávání rozhněvaly kritiky z řad politických oponentů a soudců. Na poplach ale nyní začínají bít i ekonomové a přední byznysmeni, kteří varují, že by tím „Bibi“ mohl ohrozit ekonomickou prosperitu země.

Pozor na důvěryhodnost

V otevřeném dopisu adresovaném Netanjahuovi mu dva bývalí guvernéři centrální banky píší, že oslabením nezávislosti soudu riskuje, že Izrael ztratí na atraktivitě v očích zahraničních investorů a sníží se mu rating. „Existuje korelace mezi procesy, jež spolu zdánlivě nesouvisí, jako je schopnost justice kontrolovat vládu a důvěra v ekonomiku, která ovlivňuje ekonomickou výkonnost,“ tvrdí bývalí centrální bankéři. Varují, že by premiérovy návrhy mohly poškodit izraelskou ekonomiku. Jejich varování přizvukuje i další otevřený dopis, který podepsalo celkem 370 izraelských ekonomů.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit