Vybrané články
z týdeníku The Economist

Izraelsko-palestinský konflikt: Dva státy, nebo jeden?

Mírový proces se stal překážkou pokroku v jednáních Izraele a Palestinců.

Izraelsko-palestinský konflikt: Dva státy, nebo jeden?
ilustrační foto | Profimedia.cz

Bylo někdy vynaloženo tolik času a úsilí na dosažení míru s tak malými výsledky? Amerika začala dohlížet na jednání Izraelců s Palestinci už před třiceti lety. O Svatou zemi se přesto dál přou dva národy, které se nedokážou přimět žít bok po boku. Květnové boje, jež připravily o život 242 Palestinců a deset Izraelců, dosáhly snad jen toho, že vyčistily pole pro další kolo krveprolévání.

Cílem mírového procesu zakotveného v dohodách z Osla z roku 1993 je - prostřednictvím výměny území, bezpečnostních záruk, dohody o spravedlivém rozdělení Jeruzaléma a omezeném „právu na návrat“ pro Palestince - vytvořit dva státy, jež se shodnou na tom, že se neshodnou. Pro Izrael mělo být odměnou, že se stane prosperující demokracií a útočištěm Židů, pro Palestince tu byl příslib autonomie. Už několikrát se zdálo, že mají mír na dosah, jen aby se zase rozplynul uprostřed vzájemného obviňování.

Recept na spor

Dnes však „proces“ vzniku dvou států představuje místo cesty k míru spíš překážku, která ji blokuje. Všichni se tváří, že mír je pořád ještě na pořadu dne, i když to ve skutečnosti není pravda. Je to jen recept na spor. Téměř vše, na čem záleží, je možné odložit s příslibem, že se to jednoho dne vyřeší v rámci dohody, která se neustále schovává za obzorem. Stejně tak je to recept, jenž nevyhnutelně vede k jednomu státu.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit