Izrael uplatňuje apartheid, tvrdí Amnesty International. Rozpoutala bouři

Lidskoprávní organizace obvinila židovský stát, že vůči Palestincům uplatňuje režim apartheidu. Přivolala tím na sebe tvrdou kritiku.

Izrael uplatňuje apartheid, tvrdí Amnesty International. Rozpoutala bouři
ilustrační foto | Profimedia.cz

Amnesty International (AI) v úterý vydala zprávu o 200 stranách, v níž tvrdí, že Izrael porušuje lidská práva a mezinárodní veřejné právo při zacházení s Palestinci jak na území Izraele, tak na palestinských územích. Židovský stát výslovně obvinila z uplatňování apartheidu, tedy politiky segregace, vyvlastňování a vyloučení. „Neexistuje žádné možné ospravedlnění pro systém vybudovaný na institucionalizovaném a dlouhodobém rasovém útlaku milionů lidí,“ uvedla v prohlášení Agnès Callamardová, generální tajemnice Amnesty International.

Nezisková organizace se sídlem v Londýně zároveň vyzvala Velkou Británii, aby přehodnotila svůj postoj k Izraeli. „Británie se příliš vyhýbá nějakému rozhodnutí, pokud jde o hanebnou bilanci Izraele v oblasti lidských práv. V podstatě zavírá oči nad systematickou diskriminací Palestinců, která se rovná systému apartheidu,“ uvedl šéf britské pobočky AI Sacha Deshmukh.

Ke zprávě se vyjádřila i německá pobočka AI, která sdílela její výsledky, zároveň však upozornila, že vzhledem k historii holokaustu v Německu a stále sílícím tamním antisemitským útokům nebude na základě zjištění zprávy vyvíjet žádnou vlastní činnost. Chce tím zabránit riziku špatné interpretace studie.

Proti zprávě se zvedla velká kritika už před jejím uveřejněním. Ostře se proti ní vymezily židovské organizace a samotný Stát Izrael. Jejich snaha o zamezení její publikace ale nevyšla. Zejména izraelský ministr zahraničí Ja’ir Lapid byl ve svém hodnocení hodně tvrdý, když AI označil za „jen další radikální organizaci, která pouze přebírá propagandu bez bližšího zkoumání“. Nezisková organizace podle něj jen šíří lži teroristických organizací namísto hledání faktů.

Podle Lapida stojí za zveřejněním zprávy i antisemitismus. „Nerad používám argument, že kdyby Izrael nebyl židovským státem, nikdo v Amnesty International by se neodvážil proti němu něco namítat, ale v tomto případě není jiná možnost,“ uvedl. AI doporučil, aby se zaměřila na jiné státy, například na Sýrii, kde vláda „nechala zabít půl milionu lidí“, ale AI ji za apartheid nepovažuje.

Lapida podpořil například David Harris, generální ředitel Amerického židovského výboru. „Podstatou zprávy je nehorázné obvinění, že Izrael, jediná demokracie na Blízkém východě, praktikuje apartheid. To je potřeba jednoznačně odmítnout,“ uvedl ještě před jejím zveřejněním a upozornil, že současná izraelská vláda je plně závislá na arabské straně.

Také z oficiálních míst se Izrael dočkal zastání. Podle mluvčího amerického ministerstva zahraničí Neda Price USA odmítají názor, že by izraelské aktivity měly být projevem apartheidu. „Židovskému národu žijícímu v jediném židovském státě světa nelze upírat právo na sebeurčení. Musíme zajistit, aby se vůči němu neužíval dvojí metr,“ uvedl.

Už v loňském roce obvinily Izrael z uplatňování apartheidu lidskoprávní organizace B’Tselem z Izraele a Human Rights Watch se sídlem v New Yorku.