Vybrané články
z týdeníku The Economist

Izrael, Emiráty i Maroko. Protiíránská obranná aliance na Blízkém východě už v tichosti funguje

Strach z Íránu spojuje bývalé nepřátele a na Blízkém východě se rodí nečekaná vojenská aliance.

Izrael, Emiráty i Maroko. Protiíránská obranná aliance na Blízkém východě už v tichosti funguje
Izraelský ministr obrany Benny Gantz | foto Profimedia.cz

Když Amerika a její arabští spojenci v roce 2017 začali mluvit o vytvoření obranné aliance, kterou Donald Trump překřtil na arabské NATO a která měla sahat od Egypta po Omán, zdálo se, že je ten nápad od samého začátku odsouzen k nezdaru. Některé státy, jež se měly stát členy tohoto spolku – třeba Saúdská Arábie a Katar –, spolu v té době ani nemluvily. Málokterý arabský vůdce cítil, že se může na Ameriku spolehnout, když z úst různých amerických prezidentů opakovaně slýchal, že chtějí přesunout těžiště svých sil jinam. Po pár setkáních se nadšení pro navrhovanou Blízkovýchodní strategickou alianci (MESA) vytratilo stejně rychle jako branci s opušťákem na víkend.

Nyní se však zdá, že se chystá nová, ještě větší aliance, která by zahrnula také Izrael a sahala by od Maroka až po Spojené arabské emiráty (SAE). Pokud by to byla pravda, jednalo by se o pozoruhodný obrat v politice zemí, jako jsou právě SAE a Maroko, které až do podpisu Abrahámovských dohod v roce 2020 odmítaly jakékoli diplomatické styky se „sionistickou entitou“.

Spekulace o přípravách této aliance poprvé oficiálně potvrdil 20. června izraelský ministr obrany Benny Gantz (na smímku), když izraelským poslancům v Knesetu řekl, že s Amerikou spolupracuje na programu posílení obranné spolupráce Izraele a arabských zemí. Součástí této spolupráce by mělo být vybudování systému blízkovýchodní protiletecké obrany (MEAD) „proti íránským pokusům útočit na země v regionu raketami, střelami s plochou dráhou letu a bezpilotními letouny“. Ještě překvapivější potom bylo, když dodal: „Tento program už funguje a zmařil několik íránských pokusů.“

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit