Vybrané články
z týdeníku The Economist

Sladká Itálie. Tedy hlavně pro bohaté

Rovná daň přitahuje do Itálie milionáře z celé Evropy. Zvlášť populární je mezi Brity, kteří prchají před brexitem.

Sladká Itálie. Tedy hlavně pro bohaté
ilustrační foto | Profimedia.cz

Ach, Itálie! „Škola i hřiště světa,“ jak ji popisuje jedna z postav E. M. Forstera. Města plná nejúžasnějšího umění a architektury Západu, úchvatná krajina, vynikající jídlo a slunečné podnebí. Jak úžasné místo k životu – až na ty daně, které ukousnou 23 procent už z prvního vydělaného eura a vystoupají až na 43 procent z příjmů přesahujících 75 tisíc eur (přibližně dva miliony korun). 

Italský sen

Velice malý počet nesmírně bohatých lidí – těch s nejvyšší čistou hodnotou majetku, jak jsou známi v žargonu realitních agentů – žije svůj italský sen a platí přitom na jejich poměry skromné daně. Několik set z nich spadá do programu, v jehož rámci platí ročně 100 tisíc eur plus 25 tisíc za každého člena rodiny. Rovnou daň, která se vztahuje pouze na příjem občanů jiné než italské národnosti, mohou využívat 15 let. Poté, pokud není program obnoven, se beneficienti stávají subjekty běžného italského daňového režimu. Proslýchá se, že jedním z těch, kdo program využívají, je portugalská fotbalová hvězda Cristiano Ronaldo. V roce 2018, kdy program vstoupil v platnost, překvapil fotbalový svět přestupem na italskou půdu, do Juventusu.

Program zavedla středolevicová vláda Mattea Renziho jako jeden z jihoevropských triků, jak přilákat bohaté cizince. Některé se ukázaly jako značně kontroverzní. Evropská komise zahájila 20. října řízení pro porušení evropských pravidel proti Kypru a Maltě kvůli jejich programu investorského občanství poté, co byli dva kyperští poslanci natočeni, jak souhlasí s vydáním pasu fiktivnímu čínskému občanovi usvědčenému z praní špinavých peněz.

Podobný program jako Itálie představilo loni Řecko. Také zahrnuje rovnou daň v hodnotě 100 tisíc eur, ale chce od žadatelů, aby investovali půl milionu eur do řeckých aktiv a strávili v zemi půl roku. Portugalsko rozhazuje svoje sítě ještě dál. Ve snaze přilákat penzisty vyhlásilo desetileté daňové prázdniny pro příjem ze zahraničí. Vláda po protestech EU letos pravidla zpřísnila a veškeré příjmy kromě těch ze zaměstnání podrobila desetiprocentní dani. V Itálii běží programy i pro méně majetné: snaha přilákat zpátky vysoce kvalifikované italské expatrioty a sedmiprocentní daň po dobu šesti let na důchody a investiční příjmy cizinců, kteří se usadili na chudším jihu země ve městech s méně než dvěma tisíci obyvateli.

Šikovné výjimky

„Program rovné daně není ojedinělé opatření, ale součást trendu,“ říká Giulia Cipolliniová z milánské právnické kanceláře Withers Studio Legale. V roce 2019 Itálie schválila 421 žádostí o rovnou daň v porovnání s 264 v předchozím roce. „Nejvíce lidí se přesunulo z britské jurisdikce,“ dodává.

Někteří Britové prchají před brexitem. Jiní jsou občany třetí země a zapsali se do britského programu „non-dom“. Nad lahodným insalata caprese podávaným v nóbl restauraci na toskánském venkově vzpomněl jistý francouzský občan jedno z méně známých opatření italského programu: výjimku z darovací a dědické daně. „To je pro většinu z nás důvod změnit prostředí,“ vysvětloval.

Zda bude mít z onoho Francouze a mnoha jiných Itálie z dlouhodobého hlediska prospěch, závisí na tom, kolik se z jejich bohatství rozpustí mezi zbytkem obyvatelstva. Už teď je však patrný jistý efekt: pronajímání soukromých letadel na prodloužené víkendy na Sicílii, kotvení superjachet v italských přístavech, restaurování florentských palazzi k jejich někdejší slávě a pořádání inspirativních akcí pro mladé podnikatele. Jak praví italské přísloví, amor fa malto, il denaro fa tutto – láska zvládne mnoho, peníze všechno.

© 2020 The Economist Newspaper Limited
All rights reserved. Publikováno na základě licence s The Economist, přeloženo týdeníkem Hrot.
Originální článek v angličtině najdete na www.economist.com.

Článek vyšel v tištěném vydání týdeníku Hrot.

Týdeník hrot

  • Bankrotáři: paralely příběhů Bárty a Mičky
  • Zabal to, Warrene! „Věštec z Omahy“ by měl odstoupit
Objednat nyní