První vlaštovka? Itálie odmítá za ruský plyn platit v rublech a počítá s odstřižením

Itálie už se reálně připravuje na možnost, že si od května bude muset poradit bez dodávek ruského plynu. Náhradu hledá v Africe.

První vlaštovka? Itálie odmítá za ruský plyn platit v rublech a počítá s odstřižením
Italský premiér Mario Draghi | foto Shutterstock.com

Itálie, kterou vede jako premiér dlouholetý šéf Evropské centrální banky Mario Draghi, je připravena na scénář, že od května nebude plnit podmínky diktované Ruskem, aby platila za odebraný zemní plyn v rublech. Podle předběžného právního stanoviska Evropské unie by se jednalo o porušení ekonomických sankcí. 

To může v konečném důsledku znamenat, že Kreml Itálii „utáhne kohouty“ a ekonomika, jež patří do skupiny G7, se bude muset obejít bez ruských fosilních surovin. Italský kabinet už má připravený krizový scénář a bude komoditu nakupovat v afrických zemích.

Ruský vládce Kremlu Vladimir Putin pohrozil „nepřátelským“ kupujícím v Evropě, celkem se jedná o 150 firem, že nedodržení jeho podmínek bude znamenat, že plyn nedostanou. 

V prezidentském dekretu uvedl, že platby za plyn bude Gazprom přijímat v rublech a všichni kupující si musí u Gazprombank otevřít kromě účtu v cizí měně (jak určují původní smlouvy) i účet v ruské měně. Banka platby převede, než dojde k finálnímu zaplacení. Takový postup ale umožňuje Rusku, aby si stanovilo výhodný směnný kurz a ruskou měnu dále manipulovalo vůči dolaru i euru. 

Tento mechanismus ale podle předběžné právní analýzy Evropské komise porušuje sankce Evropské unie, které uvalila na Rusko kvůli napadení Ukrajiny. S tímto hodnocením souhlasí i právníci Evropské rady, jež zastupuje všech 27 členských zemí, uvedla agentura Bloomberg.

Minulý týden už nizozemská vláda doporučila energetickým společnostem, aby odmítly nové ruské platební podmínky. Nicméně se stále čeká, zda Kreml změnu plateb neupraví. Naopak Maďarsko uvedlo, že bude za ruský plyn platit i v rublech. O úplném ukončení nákupu ruského plynu už dříve rozhodla Litva.

Draghi tlačí na to, aby evropští spojenci urychleně diverzifikovali své importy plynu. Řím si už separátně vyjednal nové dohody na dovoz energií s Kongem a Angolou, což by zemi ročně poskytlo dohromady 6,5 miliardy kubických metrů plynu. Smlouva s alžírskou ropnou firmou Sonatrach má ročně poskytnout italskému hospodářství devět miliard kubíků suroviny. Itálie by tak dokázala nahradit půlku dovozu z Ruska. Země je závislá na ruském plynu ze čtyřiceti procent.

Draghi tvrdí, že v relativně krátké době to mohou učinit i další evropské země, aby nebyla jejich zahraniční politika ovlivňována energetickou závislostí na dodávkách ze Sibiře. Jeho kabinet má také urychleně investovat do rozvoje obnovitelných zdrojů energie.

Šéf italské vlády podporuje návrh, aby Brusel určil cenový strop pro zemní plyn. Rusko podle něj získává finanční prostředky za prodej ropy a plynu od evropských zákazníků za ceny, jež nemají žádnou relevanci k výrobním nákladům. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová už naznačila, že v dalším balíčku sankcí budou země EU jednat o bojkotu ruské ropy. Uhlí přestává sedmadvacítka kupovat od Ruska od srpna.