Írán našel viníka blackoutů: bitcoin

Írán se poslední dobou potýká s častými rozsáhlými výpadky energie. Tamní vláda našla obětního beránka: těžbu bitcoinu.

Írán našel viníka blackoutů: bitcoin
Blackout v Teheránu - ilustrační foto | Profimedia.cz

Jako by pandemie koronaviru nestačila, Írán trápí v posledních týdnech i blackouty, tedy velké výpadky elektřiny. Postižen je hlavně Teherán a další velká města. Tamní vláda hledá při rostoucí frustraci obyvatelstva viníka a zdá se, že jej našla v kryptoměnách.

V uplynulých dnech došlo k obrovskému zátahu na bitcoinová centra, kde se nejrozšířenější kryptoměna těží. Podle agentury AP policie zavřela na 1600 takových center po celé zemi. K podobným zátahům docházelo už v minulosti, tentokrát jsou ale poprvé cílem i legální centra. Vláda to vysvětluje tím, že těžba kryptoměn spotřebovává obrovské množství energie, což do velké míry přispívá právě k častým blackoutům.

Faktem je, že popularita kryptoměn v zemi v posledních letech raketově roste. Stát totiž tvrdě zasáhly sankce, které na něj před dvěma lety znovu uvalily USA pod vládou Donalda Trumpa. Lidé mají strach držet velké množství rijálů, z celoživotních úspor jim po zásahu Spojených států často zůstaly bezcenné papíry. Investice do kryptoměn je pro ně dobrou alternativou, jak udržet hodnotu jimi vydělaných peněz, případně je ještě zúročit.

„Bitcoin je tady za hvězdu,“ přiznává teheránský expert na bitcoin Ziya Sadr. „Íránci více než jiní chápou hodnotu takové sítě bez hranic, protože sami nemáme žádný přístup ke globálním platebním systémům.“

Dalším z důvodů velké popularity kryptoměn je i levná energie. Cena elektřiny se v Íránu pohybuje v přepočtu kolem 80 haléřů za kilowatthodinu. Íránci jsou i díky tomu mezi deseti zeměmi s nejvyšší spotřebou na těžbu bitcoinu, která u nich činí 450 megawattů za den.

Přesto je obviňování bitcoinu ze současných blackoutů považováno spíše za odvedení pozornosti vlády. Těžba kryptoměn totiž představuje méně než dvě procenta spotřeby energií v zemi.

Vláda navíc jedná v souvislosti s kryptoměnami značně protichůdně. Před současnými zátahy totiž sama povolila činnost 24 kryptoměnových center a umožnila dovoz počítačů určených výhradně na těžbu. Ještě minulý týden náměstek ministra pro telekomunikace a informace Amir Nazemi zdůraznil užitečnost kryptoměn jako nástroje, kterým se Írán může vyrovnat se sankcemi vůči ropnému sektoru.