Investory láká hlavně Polsko, Česko zůstává ve střední Evropě dvojkou

Bohatí věří betonu. Ukládají peníze do kancelářských komplexů a hotelů.

Investory láká hlavně Polsko, Česko zůstává ve střední Evropě dvojkou
ilustrační foto | Tomáš Novák / HROT

Hotely, kanceláře, Polsko a Česko. Pokud se dá nějak shrnout mantra investorů za loňský rok, jsou to podle čerstvých údajů poradenské investiční firmy Colliers International právě tato slova. Zhodnocení svých peněz hledali v rámci regionu střední a východní Evropy ještě v Maďarsku. Ostatní země spíše paběrkovaly.

„Region střední a východní Evropy je i nadále jednou z nejdynamičtějších a nejatraktivnějších investičních destinací v Evropě. Investiční činnost byla v roce 2019 a bude i v budoucnu omezena pouze nabídkou. Všechny další faktory, jako jsou domácí investice, zájem mezinárodních investorů, míra financování a pronájem ukazují, že náš region si i nadále zasluhuje trvalý růst, který doposud zažívá,“ řekl Luke Dawson, generální ředitel firmy.

Polsko je z hlediska zahraničních investic nejatraktivnější zemí v regionu. Mířilo tam 55 procent z celkové částky investované ze zahraničí do šestice středoevropských zemí. Česká republika následovala s 24procentním podílem a Maďarsko s 13 procenty.

Přesně polovinu všech investičních objemů představoval kancelářský sektor. Příležitost cítili investoři i v segmentu hotelů, který také výrazně rostl. Naopak maloobchodní i průmyslový objem se meziročně snížil přibližně o jednu třetinu, což znamená, že trh je zde nasycen.

Čísla:
247 tisíc metrů kancelářských ploch je rozestavěno v Praze.
16 eur za metr čtvereční je nejvyšší dosažené nájemné kancelářských prostor v Brně. Je to dáno jejich nedostatkem. Cena je nejvyšší z regionálních měst ve střední a východní Evropě.
80 procent ročně je přírůstek nabídky nových kancelářských prostor v Praze. Číslo se nemění od roku 2016.

V porovnání se zahraničními investory byli ale aktivnější ti „domácí“. Číselně vyjádřeno, západoevropští investoři zaostali za investory ze střední a východní Evropy a podepsali se jen pod 26 procent objemu celkově investovaného kapitálu.

Zejména české a maďarské společnosti investovaly jak na domácích trzích, tak v okolních středo- a východoevropských zemích. Příkladem byla společnost WING (Maďarsko), která získala většinový podíl ve společnosti Echo Investment (Polsko), a česká skupina CPI, která nadále rozšiřuje svou platformu a portfolio v celém regionu.

Region by si měl podle Colliers International svou atraktivitu udržet i v letošním roce. „V globálních ekonomikách se očekává zpomalení, jehož rozsah ještě není jasný. To bude mít dopad na trhy s nemovitostmi, nicméně nyní má celý trh východní a střední Evropy silný základ a pro investory bude i v roce 2020 stále atraktivní,“ míní Kevin Turpin. 

V hlavním městě České republiky je nyní 247 tisíc metrů čtverečních rozestavěných kanceláří, developeři ale cítí ochlazení poptávky a trh se zdá pomalu nasycený. Příležitost naopak nabízí Brno, kde je poptávka stále silná. Blízko brněnského letiště a nedaleko dálnice vznikají ve Slatině kanceláře o ploše 15 tisíc metrů čtverečních pro zhruba tisíc lidí. Jiná stejně velká budova je už druhý rok v provozu. Dokončen je i projekt v Králově Poli, kde vznikly dvě kancelářské budovy s plochou 4600 metrů čtverečních.