Interbrigadisté a žoldáci

Po třech týdnech Putinovy války bojuje za Ukrajinu polovina počtu dobrovolníků jako ve španělské občanské válce

Interbrigadisté a žoldáci
Bývalý britský výsadkář nakupuje na konci února v obchodě s použitou armádní výbavou G4 Echelon Military Supplies. Chystá se bojovat na Ukrajině. | Profimedia.cz

Válka Vladimira Putina proti Ukrajině vytváří různé nečekané efekty. Jedním z nich je horlivost, s níž občané západních liberálních demokracií přikládají na ukrajinské straně ruku – ozbrojenou – k dílu. Ukrajinské ministerstvo obrany minulý týden tvrdilo, že během necelých tří týdnů války se k tamním ozbrojeným silám připojilo ke 30 tisícům mužů z 52 zemí, aby společně vzdorovali ruské invazi. Rusko-ukrajinská válka se tak stává dějištěm nejpozoruhodnějšího spontánního mezinárodního válečného úsilí od španělské občanské války.

Mezi dobrovolníky na ukrajinské straně jsou američtí softwaroví inženýři, kanadští kuchaři, bývalí vojáci z různých koutů Evropy, a dokonce (jak přiznala britská vláda) nejméně tři vojáci z jednoho z prestižnějších britských útvarů, pluku Coldstream Guards. Posledně jmenovaní měli odejít bez povolení, za což jim hrozí soud. Britské ministerstvo zahraničí oficiálně uvedlo, že kdokoli „ilegálně opustí zemi, aby bojoval na Ukrajině, měl by počítat s tím, že bude stíhán“. Sama šéfka ministerstva Liz Trussová předtím řekla, že takovým dobrovolníkům fandí; je tedy možné, že postih za účast v ukrajinské válce bude – alespoň v případě civilistů – symbolický.

Rusové vyhrožují

Ruská oficiální reakce na to odpovídá nekompromisní linii, již Kreml dosud ve válce zastává. Ruské ministerstvo obrany vydalo prohlášení plné hrozeb, jež mají přimět potenciální dobrovolníky k přehodnocení jejich úmyslů. Rusko bude všechny, kdo se připojí k ukrajinským ozbrojeným silám, považovat za bandity, zločince a žoldáky a bude je podle toho trestat, tvrdil mluvčí ministerstva Igor Konašenkov. „Žádnému zahraničnímu dobrovolníkovi přijatému na Ukrajině nebude přiznán status válečného zajatce,“ řekl ministerský mluvčí. „V nejlepším případě mohou očekávat, že budou stíháni jako zločinci.“ Co se bude dít v jiném než nejlepším případě, nespecifikoval.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit