Iniciativa užitečných idiotů. Stropnický, Kavan a Hořejší nahrávají Putinovi

Iniciátoři výzvy Mír a spravedlnost naprosto nechápou historické ani současné geopolitické souvislosti války na Ukrajině.

Iniciativa užitečných idiotů. Stropnický, Kavan a Hořejší nahrávají Putinovi
Jan Kavan | Profimedia.cz

Je až neuvěřitelné, jak se v českém veřejném prostoru opakovaně objevuje, že za téměř rok trvající zabíjení na Ukrajině vlastně mohou ukrajinští obránci a jejich spojenci, kteří jim dodávají zbraně. Protože se nechtějí dohodnout na míru s válečným zločincem Vladimirem Putinem.

Do stejného scénáře zapadá nová iniciativa Mír a spravedlnost, která kromě jiného vyzývá k ukončení dodávek zbraní ukrajinským obráncům. Oproti jiným podobným výzvám je ovšem nebezpečnější v tom, že jejími autory jsou poměrně známé osoby: vedle levicového politika a novináře Matěje Stropnického je to Jan Kavan a Václav Hořejší. Kavan je nejen někdejší ministr zahraničí ve vládě Miloše Zemana (1988 až 2002), ale také bývalý předseda Valného shromáždění OSN (2002 až 2003). A profesor Hořejší zase respektovaný biochemik, který se ale bohužel rozhodl porušit známou poučku „ševče, drž se svého kopyta“.

Je fascinující, že podobné občanské iniciativy obvykle nemíří na Moskvu (aby ukončila válku a stáhla vojáky z cizího území) nebo na Írán (aby přestal dodávat zbraně agresorovi porušujícímu mezinárodní právo), případně na Čínu (aby zatlačila na Kreml a přiměla ho zastavit zabíjení).

Organizátoři výzvy Mír a spravedlnost nechápou, že agresorovi se nesmí ustupovat, což Československo a další země poznaly ve své historii několikrát. Nechápou, že „z hlediska vyššího principu mravního vražda na tyranu není zločinem“.

Iniciativa nepomůže míru, nepomůže ukrajinským obyvatelům, pomůže jen Vladimiru Putinovi v jeho dobyvačných plánech.