Inflace láme rekordy. V dubnu byla nejvyšší od prosince 1993

Spotřebitelské ceny v Česku se ve čtvrtém měsíci roku zvýšily meziročně o 14,2 procenta. Zdražení oproti březnu dosáhlo 1,8 procenta.

Inflace láme rekordy. V dubnu byla nejvyšší od prosince 1993
ilustrační foto | Shutterstock.com

Inflace v Česku dál nabírá na obrátkách. Spotřebitelské ceny v dubnu vykázaly podle dat ČSÚ oproti březnu růst, jaký byl ještě nedávno obvyklý při meziročním srovnání – o 1,8 procenta. Meziroční inflace zrychlila z březnových 12,7 o dalších 1,5 procentního bodu.

„Spotřebitelské ceny vzrostly oproti loňskému dubnu o 14,2 procenta. Bylo to nejvíce za poslední tři desetiletí, kdy v prosinci 1993 meziroční růst cen dosáhl hodnoty 18,2 procenta,“ konstatuje vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá. Nejvíc se podle ní na vysoké inflaci podepsaly ceny bydlení, pohonných hmot a potravin.

Domácnosti se potýkají s růstem nákladů na všech frontách. Nejdramatičtější vývoj sledoval ČSÚ u energií: ceny elektřiny v dubnu meziročně vzrostly o 30,1 procenta, zemní plyn podražil dokonce o 44,2 procenta. Výrazně podražila také tuhá paliva (o 24,1 procenta) a teplá voda (o 17,5 procenta).

Extrémní zdražování pozorovali statistici také u potravin. Například mouka byla v dubnu o 52,3 procenta dražší než ve stejné době loni, cena cukru vzrostla meziročně o čtvrtinu a mléka či másla téměř o třetinu. Jednou z mála výjimek v růstu cen byl alkohol – pivo podražilo jen o dvě procenta, ceny vína se držely na stejné úrovni, a lihoviny dokonce zlevnily, a to o 4,1 procenta.

Špatné zprávy přinášejí statistici také pro automobilisty. Nejenže podražily samotné automobily (meziročně o 13,8 procenta), výrazně připlatit si museli i ti, kdo už automobil vlastní. Ceny pohonných hmot v dubnu oproti loňsku vzrostly o 41,5 procenta.