Ideální kandidát, šance nejisté

Robert Neruda by za férových podmínek měl patřit mezi favority na post předsedy ÚOHS. Chybí mu však konexe u vládní garnitury.

Do souboje o funkci předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže se přihlásil muž, který by – za podmínky, že soutěž bude opravdu férová – měl patřit mezi favority. Právník a uznávaný expert na soutěžní právo Robert Neruda byl místopředsedou ÚOHS již v letech 2008 až 2010. A protože tehdy post předsedy zastával politický nominant bez odborných znalostí, býval právě on hlavním garantem kvalitního fungování úřadu.

Je fajn, že vláda vyhlásila na obsazení místa výběrové řízení, ale otázka zní, zda v něm vyhraje ten nejlepší. Dobře víme, jaké „odborníky“ tato vládní koalice dosadila například do mediálních rad. Šéfem ÚOHS se tak spíš stane nějaký „poslušný pejsek“, který se vlísal do přízně prezidenta Miloše Zemana a premiéra Andreje Babiše. Tedy někdo jako druhý známý účastník soutěže – náměstek ministra vnitra Petr Mlsna.

Nerudovi může uškodit fakt, že nemá konexe u současné vládní garnitury. Jeho manželka, rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, se navíc často – a kriticky – vyjadřuje k působení vlády v době koronavirové krize. Také to může oslabit Nerudovy šance na výhru.

Přitom antimonopolní úřad po jedenáctiletém úřadování nekompetentního šéfa Petra Rafaje nutně potřebuje někoho, kdo s sebou přinese férové jednání a odbornou úroveň.

Článek vyšel v tištěném vydání týdeníku Hrot.

Týdeník hrot

  • Co zbylo z čínských investic v Česku
  • Čeká nás návrat inflace?
Objednat nyní