Hypotékaři jsou fuč a byty zlevňují. Výhodou je hotovost

Vysoké úrokové sazby proměnily poměry na českém realitním trhu. Kdo chce prodat rychle, musí se smířit se slevou.

Hypotékaři jsou fuč a byty zlevňují. Výhodou je hotovost
ilustrační foto | Shutterstock.com

Ještě před rokem se zdálo, že pozice majitelů nemovitostí v Česku je neotřesitelná. Navzdory některým pesimistickým předpovědím přehřátý tuzemský realitní trh nezchladila ani pandemie čínské chřipky; ceny bytů a domů dál překotně rostly. A zájemci o vlastní bydlení stáli na předražené nemovitosti fronty.

Letos, o dvanáct měsíců později, je všechno jinak. Ekonomické potíže způsobené válkou na Ukrajině, a především boj centrálních bankéřů s inflací převrátily situaci naruby. Kupujících kvůli drahým hypotékám rapidně ubylo, a ceny nemovitostí proto už od léta po celém Česku klesají. Bez slevy si byt či dům prakticky nemá šanci najít nového majitele.

Menší počet klientů, kteří navíc žádají slevy, se na cenách odrazil už na začátku léta. Od té doby tento trend pokračuje prakticky nepřetržitě.

„Rychlost aktuálního tempa poklesu už majitele nenechá na pochybách, jakým směrem se trh ubírá. Jak ukazují data z počátku podzimu v porovnání s předchozími obdobími, s každým týdnem se tempo poklesu zvyšovalo,“ popisuje Jan Škrabánek ze serveru Bezrealitky. V některých krajích se podle realitního experta ceny domů a bytů propadly dokonce o celých dvanáct měsíců zpět, a smazaly tak nárůst z posledního roku.

Zlevňování bytů a domů není u konce. Očekává to ostatně i centrální banka, která vývoj na realitním trhu bedlivě sleduje kvůli nastavení regulace hypoték.

 

Minulý týden ČNB v rámci pravidelné zprávy o finanční stabilitě zveřejnila i data a predikce vývoje cen bytů a domů. Podle ní jsou nemovitosti v Česku stále nadhodnocené, což povede k dalším slevám. Základní scénář centrálních bankéřů počítá s poklesem cen o pět procent do června 2022. V druhé polovině roku by se měl trh odrazit ode dna.

ČNB ale pracuje také s méně příznivými scénáři – tedy alespoň díváme-li se na věc očima prodávajících. V případě nepříznivého vývoje v české ekonomice by ceny mohly spadnout dokonce až o deset procent. Jak je tento špatný scénář pravděpodobný? Podle centrálních bankéřů skoro ze třiceti procent.

Také v příštích měsících ale bude situace odlišná v jednotlivých regionech. „Téměř všechny regiony v následujícím půlroce zasáhnou zásadnější propady. Podle prognózy členů skupiny EHS budou poklesy napříč republikou radikální – v některých oblastech se ceny mohou oproti létu postupně snížit i o více než pětinu,“ odhaduje Jan Škrabánek.

Predikce Bezrealitky hovoří o největších cenových propadech ve čtyřech chudších krajích. V Ústeckém kraji odhaduje pád cen v rozmezí deseti až třiceti procent v závislosti na lokalitě a typu nemovitosti. „V Moravskoslezském a Libereckém kraji se majitelé musí připravit na snížení ceny o deset až pětadvacet procent, Karlovarský kraj může očekávat pokles o patnáct až pětadvacet procent,“ dodává šéf Bezrealitky. Nejlépe si naopak povede Praha, kde by se snížení cen mělo vejít do deseti procent.